Podzimní koncerty Central Kladno Kali & Peter Pann Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Panochovo kvarteto Pettersson
 • SBF
 • SAMK
 • PODZIMNÍ KONCERTY

Krajský úřad se rozhoupal a hodlá změnit kvalitu silnic ve středních Čechách

Neděle, 19. Srpen 2018 10:00

3,5 miliardy korun – rekordní suma v historii kraje, která jde do oprav silnic. V dalších letech tuto sumu chce kraj zvýšit na čtyři až šest miliard a zásadně tak změnit kvalitu dopravy ve středních Čechách.

Krajský úřad se rozhoupal a hodlá změnit kvalitu silnic ve středních Čechách (Ilustrační foto: KL)

 „Nechali jsme spočítat deficit, který naše krajské silnice v údržbě a opravách mají. Vyšlo nám neuvěřitelných 80 miliard korun. Rozhodli jsme se stav razantně změnit a cíl skokového zlepšení stavu silnic jsme zkrátili na maximálně 10 až 15 let,“ říká hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. Kraj již také vytváří strategii, jak toho dosáhnout. „Při ročním proinvestování čtyř až šesti miliard korun se nám to podle odborníků může skutečně podařit,“ očekává hejtmanka.

Už během letošního roku kraj výrazně zvýšil tempo přípravy projektů oprav a údržby silnic. Urychlil výstavbu nových vozovek a mostů. Půjde do nich 3,5 miliardy korun, rekordní suma, nejvyšší za posledních 18 let existence krajů! Z toho na běžnou údržbu silnic připadá 1,5 miliardy, další 1,44 miliardy půjdou na investice, což je budování nových silnic a obchvatů. Dále pak 500 milionů korun na velkoplošné opravy. Skvělé výsledky letos kraj dosahuje i v dynamice připravenosti dopravních projektů pro čerpání evropských a národních dotací. Oproti počátku roku 2017, kdy měl v rámci IROP připraveny projekty za pouhých 200 milionů korun, jich má aktuálně pro období čerpání v letech 2018-2022 v rámci výzvy č. 70 připraveno celkem 75 v celkovém objemu 5 miliard korun! A to není vše. K realizaci už také připravuje velké dopravní stavby související s dostavbu dálnice D3, popř. přeložka silnice II/240 mezi dálnicemi D7 a D8, a to za dalších více než 7 miliard korun.

Této změny v nastartování rychlejší dynamiky v oblasti dopravy vedení kraje dosáhlo díky změnám v investorské přípravě staveb. Z odborů krajského úřadu byla příprava staveb převedena na Krajskou správu a údržbu silnic (KSUS SK).

Pro rychlou a masivní opravu silnic však nejsou limitujícími faktory jen nedostatek peněz, hloubka a rozsah poškození silnic a připravenost dopravních projektů. Svoji významnou roli tu totiž sehrává i omezenost stavebních kapacit. „I kdybychom měli neomezené finanční prostředky, nejsme schopni všechny stavby najednou vysoutěžit a ani je všechny najednou zrealizovat,“ přiblížila složitost problému Jaroslava Pokorná Jermanová. Enormní rozsah stavebních prací by také způsobil nepříjemnosti obyvatelům a návštěvníkům kraje. „Stačí připomenout realitu letošního léta, kdy si Středočeši stěžují na velký počet uzavírek. Situace na staré benešovské u obce Kamenice je toho zářným dokladem,“ podotkla hejtmanka.

Závěrem Jaroslava Pokorná Jermanová ještě zdůraznila, že výrazné zlepšení kvality dopravní infrastruktury na silnicích nižších tříd je zcela zásadně podmíněno zajištěním dokončení základní komunikační sítě silnic I. tříd a dálnic. „Ve Středočeském kraji je to hlavně stavba dálnice D3 a D0 – Pražský okruh, popř. dálnice D7 a D6, které připravuje ŘSD ČR. Proto se snažíme o zajištění koordinace společného postupu s ŘSD ČR tak, aby zahájení realizace těchto prioritních akcí proběhla ve střednědobém horizontu,“ zdůraznila. Pro dokončení dálnic D3 a D4 z iniciativy hejtmanky také vznikla pracovní komise složená z odborníků ŘSD, Ministerstva dopravy, SFDI, Krajského úřadu Středočeského kraje, KSÚS SK, zástupců Senátu PČR, zástupců Jihočeského kraje, Policie ČR a vybraných nezávislých odborníků. Cílem komise je zajistit hladkou přípravu a podporu pro dokončení těchto staveb.

Autor: Helena Frintová


banbad


 1. krimi

  Žena z Kladna zaplatila kauci za byt, do kterého se nastěhoval někdo jiný

 2. pozvánka

  Kladenské divadlo hraje v neděli představení Metropolitní opery New York

 3. krimi

  Zlonický školák bez omluvy zameškal přes tři sta hodin, rodičům to nevadilo

 4. sport

  Přihlaste své děti, 3. otevřené mistrovství ČR v OCR se koná v Kladně

 5. sport

  Netradiční volejbalová remíza s příchutí vítězství

 6. pozvánka

  Hrad Křivoklát zve na dobový jarmark, šermíře i parní lokomotivu

 7. zprávy

  Central Kladno mění vizuální styl!

 8. pozvánka

  Ve Slaném je připraven další uherský býk k rožnění

 9. krimi

  Stalo se na Kladensku: Další poctivý nálezce a pomoc při maření výkonu úředního rozhodnutí

 10. pozvánka

  V kladenském kině Sokol proběhne výměnný bazar

 11. foto

  FOTO: Na Mayrau se uskutečnil Den horníků, akce byla parádní

 12. povidka

  Povídka Kladenských listů: Doteky hrůzy, doteky štěstí – 3

 13. sport

  Belgický Guibertin byl nad síly volejbalistů Kladna

 14. foto

  FOTO: Vynikající výkon Adama Brízgaly nakonec stačil jen na bod

 15. sport

  Druhý hrací víkend Merch #53 ligy hokejbalu přinesl první prodloužení

 16. krimi

  Stalker vytrvale otravoval manželský pár. Ženě vyznával lásku, muži hrozil zabitím

 17. pozvánka

  Přijďte si v pátek a sobotu užít Kladenské století, program je perfektní

 18. zprávy

  Dobrovolníci z kladenské válcovny pomůžou dětem i Památníku Lidice

 19. krimi

  Opilý muž na zahrádce napadl jednoho z hostů restaurace, skončil v cele

 20. pozvánka

  Atletika pro děti se letos opět uskuteční ve Slaném