Valentýn Central RETRO PLES Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Dokument o Kubovi Íblovi
 • SBF
 • SAMK
 • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Marek Krolupper představuje urologické oddělení kladenské nemocnice

Pondělí, 23. Červenec 2018 08:30

Téměř každý člověk se v životě dostane do situace, kdy mu nezbude než vyhledat odbornou radu či pomoc urologa – odborníka na ledviny, močové cesty a mužské pohlavní orgány. Urologické oddělení kladenské nemocnice nám představil jeho primář Marek Krolupper.

Marek Krolupper představuje urologické oddělení kladenské nemocnice (Foto: Hana Senohrábková)

Urologické oddělení Oblastní nemocnice Kladno bylo založeno v roce 1965 a je jedním z nejstarších v České republice. Oddělení se nachází ve třetím patře monobloku A a v roce 2000 prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. Všechny pokoje jsou vybaveny sociálním zařízením. V současné době má oddělení 32 lůžek, z toho jsou dvě lůžka na samostatných nadstandardních pokojích s televizorem a chladničkou. Ostatní pokoje jsou pětilůžkové. Součástí oddělení je i urologická ambulance, nacházející se ve třetím patře monobloku C. Roční počet hospitalizací se za poslední roky pohybuje okolo 1500 a počet operačních výkonů je kolem 1200.

Čím se zabývá lékař – urolog

Pacienti se k urologovi často dostávají s chronickými obtížemi. Původ takových obtíží by měl zhodnotit nejprve praktický lékař a po eventuálním provedení základních vyšetření pacienty doporučit ke specialistovi. Řada urologických onemocní má ale akutní charakter a pacienti se dostavují neodkladně, často jsou nuceni kontaktovat záchrannou službu.

Sám pacient může odhadnout, že se jedná o onemocnění močových cest, při prudké bolesti v bedrech, řezání a pálení při močení (často spojeném se zvýšenou teplotou) nebo při zpozorování příměsi krve v moči. U mužů je to pak obtížné a zpomalené močení, noční vstávání na močení nebo změny pohlavních orgánů či problémy s potencí. U obou pohlaví se může objevit naléhavé nutkání na močení, které může i omezovat běžné denní aktivity.

Nejčastější zdravotní problémy

Nejčastější potíže, které pacienty přivedou do urologické ordinace, jsou právě problémy s močením.  U žen je to především únik moči, může se jednat o neztišitelné nutkání k močení vedoucí až k úniku moči nebo o únik vázaný na námahu – při kašli, zdvíhání břemen a podobně. Velmi běžné jsou i záněty močových cest, především záněty močového měchýře. Většinou se jedná o jednoduše léčitelné onemocnění, které ale může pacientky pěkně potrápit. Především ty, které na tyto obtíže takzvaně trpí, a záněty se u nich opakují několikrát do roka. U mužů je nejčastějším problémem zhoršení proudu moče a často i dráždivé nutkání k močení, obojí způsobené překážkou – zvětšující se prostatou. Zvětšení prostaty může být způsobeno nezhoubným zbytněním, ale i nádorem prostaty.

Pozor na krev v moči

Alarmujícím příznakem je přítomnost krve v moči, především pokud je rozeznatelná pouhým okem. V takové situaci je vždy nutné důkladné vyšetření, protože kromě močových kamenů může být zdrojem i nádor močových cest. Přítomnost, a především pohyb kamenů v močových cestách, se projeví typicky bolestmi, ale blokáda močových cest kamenem se může projevit i teplotami a v extrémním případě těžkým stavem s „otravou krve“.

Jaké jsou v urologii možnosti léčby?

Léčba zbytnění prostaty si udržuje trend užívání léků, operační léčba nastupuje až při případném významném zhoršení. Rovněž únik moči spojený s nutkáním na močení je možné ovlivnit léky. Záněty močového měchýře jsou obtížně léčitelné, pokud se často opakují. Zde mohou pomoci léky podporující imunitní reakce v močových cestách. Samozřejmě je i řada onemocnění, především nádorových, které si vyžadují operační léčbu. Také kameny močových cest léčíme většinou operačně, ale samozřejmě šetrně s použitím endoskopických metod. Průměrný věk dožití se v České republice stále zvyšuje, lidé i ve vyšším věku bývají v lepším zdravotním stavu a jsou ve všech směrech aktivnější. Mají přirozeně zájem si udržet sexuální aktivitu. V těchto případech se běžně jedná pouze o podporu funkce, nikoliv léčbu.

Moderní vyšetřovací postupy

Vyšetřovací postupy v Oblastní nemocnici Kladno na urologickém oddělení odpovídají evropskému standardu. Velkou pozornost věnujeme diagnostice nádoru prostaty, máme možnost zjistit případnou přítomnost nádoru nejprve krevním testem. Vyšetření zajišťuje biochemická laboratoř. Při pozitivním testu následuje biopsie – odběr tkáně z prostaty. K dispozici máme moderní a spolehlivý sonografický přístroj, který umožňuje dobré zobrazení prostaty, rozlišení jejích částí a cílení při odběru tkáně. Sonda se zavede do konečníku a po místním znecitlivění odebíráme z prostaty uzpůsobenou jehlou dvanáct vzorků k patologickému vyšetření. Vzhledem k znecitlivění je vyšetření nebolestivé. Vyšetření provádíme po dobrém vyprázdnění střeva a ve cloně antibiotik. Diagnostika nádoru prostaty je v popředí našeho zájmu nejen v listopadu, kdy běží osvětová akce Movember, ale po celý rok.

U žen jsou problémy s močením způsobeny nestabilitou stěny močového měchýře nebo poklesem dna pánevního. Tyto dva stavy mají různou léčbu a je třeba je nejprve odlišit. K tomu nám slouží měření tlaku v močovém měchýři, takzvané urodynamické vyšetření. Nejedná se o bolestivé vyšetření. Po zavedení cévky do měchýře měchýř plníme postupně sterilním roztokem a průběžně měříme tlak v měchýři. Měchýř s chorobnou aktivitou reaguje stahem a neúměrným zvýšením tlaku.

Prevence urologických problémů

Některým chorobám močových cest lze předcházet. Především kouření je spojeno s vyšším rizikem nádoru močového měchýře. Nádory měchýře se často vracejí a skutečně pacienti, kteří kouřit přestali, se opakovaných výskytů posléze zbavili. Úniku moči způsobenému poklesem dna pánevního lze předcházet jednoduchými cviky. Riziko vzniku kamenů v močových cestách omezíme řádným příjmem tekutin a omezením masa ve stravě.


Autor: Hana Senohrábková


banbad


 1. info z radnice

  Kladenský živnostenský úřad patří mezi deset nejlepších v zemi

 2. krimi

  Minulý víkend kladenské strážníky potrápili opilci

 3. foto

  FOTO: Zimní Excalibur Race provázelo na Mayrau jarní počasí

 4. zprávy

  Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

 5. info z radnice

  Jak zlepšit okolí vašeho bydliště? Kladno pro občany připravilo dotazník

 6. sport

  Plavkyně KSP Kladno postoupily do finále Mistrovství České republiky družstev!

 7. krimi

  Důslednost kladenských policistů zajistila dopravit do vězení muže, který se 14 let ukrýval

 8. sport

  Na trofej z Českého poháru Fortuníkovi svěřenci nedosáhli

 9. sport

  Pod taktovkou Jágra vezou Rytíři z Havířova nesmírně cennou výhru!

 10. info z radnice

  Vedení Kladna se opět setká s veřejností, řešit se bude modernizace železniční trati

 11. foto

  VIDOE: Letošní Retro ples v Kladně ovládli legendární Rolling Stones

 12. foto

  FOTO: Ve škole na náměstí E. Beneše uspořádali Valentýnský oběd

 13. pozvánka

  S Kladenskými listy víte, kde tento týden fandit!

 14. pozvánka

  Na co se můžete tento týden těšit v kladenském kině Hutník

 15. krimi

  V Kladně si nechal řemeslník přes noc nářadí v autě, přišel o něj

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kam tento týden v Kladně za zábavou, kulturou a vzděláním

 17. sport

  Pod vysokou sítí Kladno může myslet i nadále na zisk Českého poháru!

 18. sport

  Horší zápis připravil Nikolu Pöschlovou o bronz!

 19. zprávy

  Žena z Kladna neposílala dceru do školy, může si za to odsedět až dva roky

 20. pozvánka

  O počátcích cyklistiky na Kladensku se dozvíte ve Sládečkově vlastivědném muzeu