Valentýn Central RETRO PLES Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Dokument o Kubovi Íblovi
 • SBF
 • SAMK
 • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Rakovina tlustého střeva nevznikne přes noc

Sobota, 14. Červenec 2018 08:00

Rakovina tlustého střeva je v České republice druhým nejčastějším nádorem vůbec. U mužů jí předchází rakovina plic, u žen rakovina prsu. Úmrtnost na toto onemocnění je poměrně vysoká, příčinou je ve většině případů situace, kdy bylo onemocnění odhaleno v pozdním stádiu.

Foto: Hana Senohrábková

Jak poznat rakovinu tlustého střeva a jak probíhá diagnostika a léčba? Více nám téma přiblížila vedoucí lékařka Gastroenterologického a endoskopického centra Oblastní nemocnice Kladno Helena Hlavová.

Lidé se často bojí podstoupit screeningová vyšetření, protože mají obavy z toho, že odhalí závažné onemocnění. Návštěvu lékaře oddalují, a to pak může mít fatální důsledky. Je třeba vždy myslet na to, že včasné odhalení nemoci vám může zachránit život!

Co způsobuje rakovinu?

K rizikovým faktorům patří sedavý způsob života, nadváha a nezdravé dietní zvyklosti, jako je vysoký příjem živočišných tuků, červeného masa, uzenin, smažených jídel a alkoholu, v našich podmínkách zejména piva, a také malý přísun ovoce a zeleniny a v nich obsažené vlákniny. Výskyt rakoviny tlustého střeva narůstá s věkem, významně pak po padesátém roce života. Dbát na prevenci by měli obzvláště lidé, kterým se v rodině rakovina již vyskytla.

Zabiják ve střevech

Největší část nádorů vzniká ze slizničních polypů, které pokud nejsou odstraněny, se v průběhu několika let mohou přeměnit ve zhoubný nádor. Podstata prevence spočívá ve vyhledávání jak těchto polypů, tak eventuálně i časných stadií rakoviny u bezpříznakových pacientů ve věku nad 50 let.

Prevence? Zdravá strava a test na krvácení

Základním testem je test na přítomnost mikroskopického krvácení do stolice, který pacient dostane zdarma u praktického lékaře či gynekologa. Od 50. do 54. roku 1x ročně, od 55 let pak 1x za dva roky. Existuje možnost zakoupit jej i v nemocniční lékárně. V případě pozitivity testu je vhodné podstoupit endoskopické vyšetření, tzv. koloskopii. Pokud si pacient přeje, je možno tzv. preventivní koloskopii podstoupit 1x za 10 let i bez provedení výše uvedeného testu.

Endoskopická vyšetření se provádějí v Centrech pro screeningová vyšetření kolorektálního karcinomu, která musejí splňovat poměrně přísná kritéria a kterých je v naší republice několik desítek.

Foto: Hana Senohrábková

Počet vyšetření roste

Jedno z center je od začátku zavedení programu i v Oblastní nemocnici Kladno. V současnosti je oddělení Gastroenterologie umístěno v budově Centra akutní medicíny (CAM) a je vybaveno špičkovou endoskopickou technikou. Vyšetření probíhají v klimatizovaném prostoru a provádí je velmi milý a profesionální personál. Intravenózní případně inhalační analgosedace (podání kombinace léku proti bolesti a léku na uklidnění) je samozřejmostí. Po dohodě je možná i celková anestezie s možností dospání na monitorovaném lůžku v dospávacím pokoji.

Ročně provede Gastroenterologické a endoskopické centrum v Oblastní nemocnici Kladno asi 300 – 400 preventivních vyšetření a jejich počet stále narůstá. V drtivé většině případů provádíme rovnou i odstranění polypu, pokud je přítomen. Výsledek koloskopie se pacient dozví ihned po vyšetření.

Včasné odhalení Vám může zachránit život!

Objednat se můžete ve všední den od 7:00 do 15:00 na telefonním čísle: 312 606 289 nebo na e-mailové adrese: endoskopiekladno@gmail.com, na které Vám rádi zodpovíme veškeré Vaše dotazy. Pacienti se mohou také přijít domluvit nebo na cokoliv zeptat přímo na recepci Gastroenterologického a endoskopického centra v budově CAM. Bude se jim zde věnovat milý personál, který může rovnou poskytnout i rady a informační materiály se stručnou přípravou k jednotlivým vyšetřením.

Foto: Hana Senohrábková

Autor: Hana Senohrábková


banbad


 1. info z radnice

  Kladenský živnostenský úřad patří mezi deset nejlepších v zemi

 2. krimi

  Minulý víkend kladenské strážníky potrápili opilci

 3. foto

  FOTO: Zimní Excalibur Race provázelo na Mayrau jarní počasí

 4. zprávy

  Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

 5. info z radnice

  Jak zlepšit okolí vašeho bydliště? Kladno pro občany připravilo dotazník

 6. sport

  Plavkyně KSP Kladno postoupily do finále Mistrovství České republiky družstev!

 7. krimi

  Důslednost kladenských policistů zajistila dopravit do vězení muže, který se 14 let ukrýval

 8. sport

  Na trofej z Českého poháru Fortuníkovi svěřenci nedosáhli

 9. sport

  Pod taktovkou Jágra vezou Rytíři z Havířova nesmírně cennou výhru!

 10. info z radnice

  Vedení Kladna se opět setká s veřejností, řešit se bude modernizace železniční trati

 11. foto

  VIDOE: Letošní Retro ples v Kladně ovládli legendární Rolling Stones

 12. foto

  FOTO: Ve škole na náměstí E. Beneše uspořádali Valentýnský oběd

 13. pozvánka

  S Kladenskými listy víte, kde tento týden fandit!

 14. pozvánka

  Na co se můžete tento týden těšit v kladenském kině Hutník

 15. krimi

  V Kladně si nechal řemeslník přes noc nářadí v autě, přišel o něj

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kam tento týden v Kladně za zábavou, kulturou a vzděláním

 17. sport

  Pod vysokou sítí Kladno může myslet i nadále na zisk Českého poháru!

 18. sport

  Horší zápis připravil Nikolu Pöschlovou o bronz!

 19. zprávy

  Žena z Kladna neposílala dceru do školy, může si za to odsedět až dva roky

 20. pozvánka

  O počátcích cyklistiky na Kladensku se dozvíte ve Sládečkově vlastivědném muzeu