Podzimní koncerty Central Kladno Kali & Peter Pann Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO 3. otevřené mistrovství ČR Panochovo kvarteto Pettersson
  • SBF
  • SAMK
  • PODZIMNÍ KONCERTY

Prevence je základ. Policisté radí, jak předcházet domovním vloupáním

Čtvrtek, 21. Červen 2018 07:45

Přímo neodolatelně působí na zloděje rodinné domy, které jsou přes léto často očividně prázdné. Zatímco si jejich majitelé užívají dovolené, kriminální živel snadno zavětří příležitost přivlastnit si nehlídaný majetek.

Prevence je základ. Policisté radí, jak předcházet domovním vloupáním (Ilustrační fofo: KL)

Nejlepším bojem proti kriminalitě je prevence. V dnešní době existuje mnoho možností, jak si majetek zabezpečit. Pro začátek je namístě zvážit výměnu staré zámkové vložky na dveřích za novou, ideálně bezpečnostní. V panelových domech je dobré mít celé bezpečnostní dveře včetně zámkového mechanismu. Na škodu není ani instalace mříží nebo kamery. Takové bezpečnostní prvky mohou zloděje přinejmenším odradit. Pachatelé do domů vnikají nejčastěji právě přes dveře, okna a balkony. Ve výjimečných případech si dovnitř pomohou vybouráním zdi. Tam bohužel nejsou mříže nebo bezpečné zámky příliš platné.

„Chcete-li snížit riziko, že se vám někdo do domu vloupá, na svou nepřítomnost nikdy zbytečně neupozorňujte a zejména na sociálních sítích nezveřejňujte kdy, kam a na jak dlouho jedete,“ radí policejní mluvčí Jana Šteinerová. „V obydlí zbytečně nenechávejte finanční hotovost nebo šperky, pokud je tam zanechat musíte, uložte je do trezoru.“

Podle policistů se vyplatí myslet i na takové drobnosti, jako je poštovní schránka. Pokud není delší dobu vybrána, může to pro zloděje být jeden z indikátorů, že nikdo není doma. Také se vyplácí neupozorňovat na své majetkové poměry, případně na dosažené vzdělání uváděním titulů u jmenovek na zvonku. Nejlepší je prý používat příjmení rodiny v množném čísle.

Pokud se přesto stanete obětí trestného činu a po návratu domů zjistíte, že se vám někdo vloupal do obydlí, nevstupujte dovnitř, zavolejte Policii České republiky a vyčkejte příjezdu hlídky.

„Když už do objektu vstoupíte, např. uzavřít okna v nepříznivém počasí, nechť vstoupí pouze jeden člen rodiny, na nic nesahá a vrátí se zpět. Nepořádek v bytě nebo domě v žádném případě před příjezdem policistů neuklízejte. Nesahejte na věci, o kterých víte, že nejsou na svém místě a po vás je musel mít v ruce pouze pachatel, mohlo by dojít k znehodnocení nebo poškození daktyloskopických stop. Na prohlídku bytu a domu a zjištění, co vám bylo odcizeno nebo poškozeno bude čas, až svou práci dokončí kriminalistický technik a bude ukončeno ohledání místa činu, kvalitní vyhledání a zajištění stop a jejich vyhodnocení je mnohdy jediným důkazem, že na místě byla konkrétní osob,“ upozorňuje Šteinerová.

Autor: (jk)


banbad