Central Kladno Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • SBF
 • SAMK
 • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

FOTO: V kině Hutník byla vyhlášena soutěž Lidice pro 21. století

Pátek, 15. Červen 2018 06:50

Ve středu 13. června proběhlo v kladenském kině Hutník slavnostní předání cen finalistům a vítězům 13. ročníku mezinárodní vědomostní a literární soutěže Lidice pro 21. století. Tuto soutěž již potřinácté vyhlásil Památník Lidice, a to ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy.

V kině Hutník byla vyhlášena soutěž Lidice pro 21. století (Foto: Jitka Krňanská – KL)

Jednou z podstatných součástí práce Památníku Lidice je vzdělávání a práce s dětmi a mládeží. Mezi největší projekty, které památník organizuje, patří Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice a právě mezinárodní soutěž Lidice pro 21. století.

Tato soutěž ale není jen čistě vědomostní. Historický test je jen jednou ze dvou součástí klání a nejde v něm o pouhé prokázání znalosti faktografických dat, ale především o schopnost se v těchto datech orientovat a chápat je v širokých souvislostech dějin 20. století. Nutnost tuto schopnost prokázat podněcuje i fakt, že test vypracovávají děti online na internetových stránkách soutěže. To znamená, že otázky jsou koncipovány tak, aby nebylo možné si je jednoduše najít pomocí vyhledávače, ale nutí žáky a studenty nad nimi co nejvíce uvažovat.

Druhou součástí testu je literární práce na zadané téma, kterých je pro každý ročník vypsáno několik. Jedním z letošních témat a zároveň tím nejčastěji vybíraným byla „hodnota lidského života“. Právě na těchto esejích se ukazuje neobyčejná schopnost dětí nad tématy do hloubky přemýšlet a vysoce kvalitním stylem je literárně ztvárnit.

Samotné vyhlášení v kině Hutník proběhlo ve velice uvolněné a zároveň důstojné atmosféře, a to za přítomnosti přeživších lidických dětí: paní Marie Šupíkové, pana Pavla Horešovského a pana Jiřího Pitína. Krom nich se vyhlášení ale zúčastnila celá řada hostů, zástupců partnerských organizací (Libuše Heczková, proděkanka pro vědu a výzkum FF UK), sponzorů (Tomáš Kendík, ředitel sekce správy povodí státního podniku Povodí Vltavy), města Kladna (Marcela Malcová, statutární náměstkyně primátora a Vladimír Moucha, náměstek primátora) a ministerstva kultury (Hana Vondráčková, Odbor muzeí Ministerstva kultury ČR) či předseda odborné poroty soutěže a historik plk. Eduard Stehlík.

Pozvání na vyhlášení přijal i Kamil Činátl, který zde představil světově úspěšný a populární projekt edukační počítačové hry Československo 38-89.

Během vyhlášení si na pódium pro ceny přišlo celkem 38 žáků a studentů z obou vyhlašovaných věkových kategorií. Ceny si odnesli všichni finalisté a samozřejmě tři nejlepší v každé kategorii. Bylo uděleno také pět zvláštních cen poroty, které obdržely ty nejlepší literární práce. Čtyři vybrané pak přímo na vyhlášení přednesly herečky Máša Málková a Dana Černá. Organizátoři ocenili nejen samotné žáky a studenty, ale i školy, které se do soutěže zapojují pravidelně a vždy s velkým počtem soutěžících. Cenu pro nejaktivnější školy si v kině Hutník přebrali zástupci celkem šesti škol z České republiky i Slovenska.

Fantastickým završením celého ceremoniálu bylo vystoupení skupiny Mirai, které se podařilo rozhýbat všech 250 přítomných studentů, hostů i pořadatelů.


Autor: Filip Petlička


banbad


 1. foto

  Benátecké mladíky Rytíři srazili na kolena až v závěru

 2. krimi

  Nezabezpečené domácnosti se stávají nejsnazším cílem zlodějů

 3. pozvánka

  Pozvánka na kulturní program Ateliéru na únor 2019

 4. foto

  FOTO: Na škole E. Beneše v Kladně si připomněli odkaz Jana Palacha

 5. krimi

  Žena z Kladna málem přišla o boty, zachránil jí je manžel

 6. sport

  V Kladně by mohla vzniknout pumptracková dráha pro cyklisty

 7. krimi

  Kladenští strážníci zažili rušný víkend

 8. pozvánka

  Hornický skanzen Mayrau hostí výstavu industriálních fotografií Viktora Máchy

 9. krimi

  Policisté v Kačici zastavili vyhoštěného cizince, řídil pod vlivem drog

 10. pozvánka

  Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

 11. zprávy

  V Kladně bude Středočeský kraj podporovat studium praktických sester

 12. pozvánka

  Do kladenského kina Sokol přiletí legendární E.T. – Mimozemšťan

 13. pozvánka

  Celosvětově uznávaná hra bude mít českou premiéru v Kladně

 14. krimi

  Policejní pes z Kladna pomohl dopadnout recidivistu

 15. pozvánka

  FOTO: Žáci kladenské školy 1. KSPA vystavují svá díla v Centralu

 16. zprávy

  Vedení Kladna opětovně jednalo s investorem o budoucnosti Růžového pole

 17. pozvánka

  S Kladenskými listy víte, kde tento týden fandit!

 18. zprávy

  Kladenské gymnázium získalo třetí místo v soutěži o bezpečném internetu

 19. pozvánka

  Na co se můžete tento týden těšit v kladenském kině Hutník

 20. foto

  FOTO: U Pcher na Kladensku havarovalo osobní auto, řidič na místě zahynul