Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

Středočeská vědecká knihovna v Kladně připomene výročí tragédie obce Lidice

Úterý, 12. června 2018 07:20

Středočeská vědecká knihovna zve na osobní setkání s Marií Šupíkovou, přeživším lidickým dítětem. Ta na besedě připomene lidickou tragédii a osudy těch, které zasáhla nejvíc. Dětí.

Středočeská vědecká knihovna v Kladně (Foto: KL)

Je to již dlouhých 76 let, kdy došlo k lidické tragédii. Noc z 9. na 10. června 1942 má paní Marie pořád v živé paměti. Tehdy jí bylo deset a žila v Lidicích. Byla jedním z tamních dětí, které bylo vybráno na poněmčení. Díky tomu přežila. Mnozí další takové štěstí neměli. „S tím se vyrovnávám celý život,“ tvrdí pamětnice.

Říká se, že pokud si lidé nebudou připomínat svoji historii, zaslouží si znovu ji zopakovat. Tuto středu tedy mají návštěvníci besedy, která se uskuteční od 18 hodin ve Velké studovně, možnost dozvědět se, co se událo v pohnutých válečných letech, jichž byla Marie Šupíková přímým účastníkem. Je to skutečně velice vzácná příležitost přiblížit si dějinné události, které se odehrávaly jen kousek od našich nynějších domovů. Kdy z mapy Čech zmizela vesnice Lidice jako pomsta Němců za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Autor: Jitka Hrušková


banbad