Podzimní koncerty Central Kladno Kali & Peter Pann Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO 3. otevřené mistrovství ČR Panochovo kvarteto Pettersson
  • SBF
  • SAMK
  • PODZIMNÍ KONCERTY

Jiří Klesnil: Když získáme čtrnáct medailí, budu spokojen!

Pátek, 18. Květen 2018 07:20

Tento týden se otevírá pro závodníky A. C. TEPO Kladno letní atletická sezóna. Opět bude pořádně bohatá a skončí až v říjnu. Kladenští příznivci se již určitě hodně těší na vrchol, republikový šampionát dospělých, který se koná koncem července na Sletišti. Vše podstatné se dozvíte z úst nejpovolanějšího, předsedy kladenského klubu Jiřího Klesnila.

Foto: KL

Začněme největšími akcemi, které vás čekají v domácím prostředí. Během šesti týdnů pořádáte mistrovství České republiky mužů a žen ve vícebojích, dále mezinárodní mítink Kladno hází a Kladenské memoriály, vrcholem pochopitelně bude mistrovství České republiky mužů a žen na dráze. V jaké fázi jsou přípravy a co vás čeká?

Přípravy jsou v plném proudu. Připravují se tiskoviny a plakáty na oba šampionáty, na kterých se budou prezentovat Pavel Maslák, Jakub Vadlejch, Eliška Klučinová a Adam Sebastian Helcelet. Máme zajištěny ubytovací kapacity, pravidelně již od loňského listopadu se schází koordinační výbor, kde řešíme aktuální záležitosti. Nejdříve nás čeká mistrovství vícebojařů. Opustili jsme spolupráci s firmou Gamont, protože mítink nebyl v posledních letech dobře obsazen. Děláme to na jiné bázi, spoléháme především na české závodníky, které doplníme zajímavou zahraniční konkurencí. Další akcí je Kladno hází a Kladenské memoriály, které připravujeme současně. Vedle našich velmi dobrých závodníků uvidíme i zahraniční borce. Spolupracujeme s manažerem Jirkou Jónem, který má přehled o atletech v cizině. Největším tahákem je určitě mistrovství České republiky dospělých. Doufám, že se nám podaří navázat na velice úspěšný šampionát v roce 2005, kdy po dva dny bylo plné Sletiště. Všechny naše hvězdy jako Pavel Maslák, Kuba Vadlejch nebo Zuzka Hejnová či Eliška Klučinová a další mají povinnost startovat, tak na tuto akci se těším nejvíce. Doufám, že nám bude přát počasí a budeme opět velmi příznivě ohodnoceni jako před třinácti lety, kdy jsme v obsáhlé zprávě technického delegáta ČAS byli vyhlášeni jako nejlepší pořadatelé v celé historii republikových šampionátů!

Hned týden po skončení republikového mistrovství začíná v Londýně mistrovství Evropy. Před dvěma lety startovalo na „Evropě“ hned kvarteto Kladeňáků. Domníváte se, že i letos uvidíme na evropském šampionátu závodníky Tepo?

Všichni čtyři, kteří tenkrát startovali, stále závodí. Největší šanci na splnění limitu má diskařka Eliška Staňková, ta se každou sezónu zlepšuje. Po zranění vypadá dobře i další diskař Tomáš Voňavka a rovněž může myslit na limit. Stejnou šanci má i tyčkař Lukáš Posekaný, který by se mohl dostat do společnosti Kudličky a Balnera. Uvidíme co Jarka Klimešová. Sice již není tak mladá, ale „Evropa“ je určitě pro ni velkou motivací a mohla by se v konkurenci Ogrodníkové a Šedivé prosadit. U ostatních moc nadějí na limit nevidím. Po roční pauze se vrací sprinter Marek Bakalár a již nyní v sobotu v Kladně se uvidí, jak na tom je. Velký talent Matěj Krsek je hodně mladý. Ale pokud by svůj skvělý čas na 400 metrů, konkrétně 47,62 sekundy ještě výrazně vylepšil, mohl by se dostat do čtvrtkařské štafety vedle Masláka a dalších.

Novou akcí je Kontinentální pohár, který se koná v září v Ostravě. Myslíte, že by někdo z Kladeňáků mohl obléknout dres České republiky?

Největší možnost má opět Eliška Staňková, uvidí se, jaký bude klíč pro nominaci. Startovat smí v každé disciplíně pouze jeden atlet. Na jediné místo se může probojovat i Tomáš Voňavka. Když bude vyrovnaným soupeřem po zranění vracejícího se Lukáše Melicha, dostane se i na kladiváře Míru Pavlíčka.

Chcete určitě uspět v soutěži družstev. Ženy loni extraligu udržely, mužům se bohužel postoupit mezi osmičku nejlepších nepodařilo. Jak se družstva změnila a s jakými cíli půjdou do soutěží?

Ženy jsou „bohatší“ o několik posil. Nejvýraznější je určitě příchod Lady Vondrové, účastnice letošního halového MS. Umí běhat čtvrtku, překážky i dvoustovku. Dále máme vrhačku James HIlenn z Trinidadu a Tobaga. Uvidíme, jak se jí bude dařit po mateřské dovolené. Oporou by měla být výborná slovenská chodkyně Mária Czaková. Na hostování přichází dvojice Natálie Lesníková a Nikol Jiroutová. Doufám, že se ženám vyhne baráž a pokusí se postoupit mezi šestku nejlepších.

Muži tolik nových tváří nemají. Přišli jen tyčkař Jakub Vítek a talentovaný běžec Jakub Požár. Kádr je stabilizovaný. Vrátil se již avizovaný Bakalár a Voňavka. Myslím, že mužstvo má kvalitu na to, aby postoupilo do extraligy. Těší mě, že pouze Slovák Lukáš Beer, který skáče do výšky 228 centimetrů a nováčci Vítek a Požár nejsou kladenští odchovanci. I když nám loni v baráži chybělo sedm opor, skončili jsme třetí, na prvním nepostupovém místě. Proto jsem nebyl zklamán. Těšilo mě, že jsme se prezentovali vlastními odchovanci, čímž se nemůže pochlubit žádný klub!

Kladenští mládežnici pravidelně startují na evropských či světových šampionátech. Letos to bude ME do 17 let, MS juniorů a letní olympijské hry mládeže. Uvidíme zde i talenty z Kladna?

Zúčastňujeme se pravidelně podobných akcí. Ale tyto výsledky nepřeceňuji. Je důležité, aby talenty svojí výkonnost potvrzovaly po přestupu mezi dospělé. Velkou šanci na limit má určitě junior Matěj Krsek, u ostatních nedokáži tipovat.

Vrcholem a ukázkou kvality jsou vždy medaile. S kolika cennými kovy počítáte jak v kategorii dospělých, tak mládeže?

Věřím, že v domácím prostředí předvedeme dobré výkony. Budeme spoléhat na Tomáše Voňavku, Elišku Staňkovou, Lukáše Posekaného, Míru Pavlíčka nebo Petra Kouckého. Dalšími abonenty je Jarka Jurkovičová, uvidíme, co Marek Bakalár. Reálně vidíme čtyři až šest medailí. Když „uděláme“ čtyři, budu spokojený, za každou další šťastný. U mládežnických kategorií čekáme medailí více. Ať je to Matěj Krsek, Dan Lehar, Allie Formánková a další. Mohli bychom mít dalších osm, či deset medailí. Když dohromady dosáhneme na číslo čtrnáct, budu spokojen!

Autor: (rc)