Podzimní koncerty Central Kladno Kali & Peter Pann Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Panochovo kvarteto Pettersson
  • SBF
  • SAMK
  • PODZIMNÍ KONCERTY

V Kladně začnou již brzy fungovat sdílená elektrokola

Středa, 16. Květen 2018 07:40

Sdílená kola si v Kladně našla své příznivce. Proto se vedení města rozhodlo nabídnout bikesharing i letos. Ovšem v daleko lepší a pohodlnější podobě.

V Kladně začnou již brzy fungovat sdílená elektrokola (Foto: Volba pro Kladno)

„Kladeňáci budou první v republice, kteří mohou využít v rámci sdílených kol elektrický pohon. Neznamená to, že by nemuseli šlapat, elektřina jim pouze pomůže. To ocení i méně zdatní cyklisté a nejen při jízdě do kopce,“ říká kladenský primátor Milan Volf.

Sdílená elektrokola se v Kladně objeví už ve druhé polovině května. O novém systému bikesharingu rozhodlo vedení města na základě zkušebního provozu z loňského roku. Kromě dat o využití kol hledali ta, která více odpovídají požadavkům města, jeho geografickému členění i věkové struktuře. Kladno tak jako první v republice nabídne občanům sdílení elektrokol.

Přestože se půjčování kol v Kladně osvědčilo, mělo své mouchy. To se pro letošní sezonu změní. Sdílená kola mají elektropohon, čímž se vyřeší zdolávání výškových rozdílů ve městě. Tím odpadne tedy i problém se shlukováním kol pod kopci, a to hlavně ve Švermově. Méně zdatným cyklistům bude při jízdě pomáhat motorek, naopak ti, kteří si chtějí šlápnout do pedálů bez pomoci, si elektropohon vypnou.

„Další příjemnou novinkou je systém půjčování kol. Uživatelé už nebudou odkázáni pouze na mobilní telefony. Kola navíc už nebudou připínat zámkem k pevnému bodu, tedy například zábradlí nebo pouličnímu osvětlení,“ doplnil Milan Volf. 

Zamezí se tak stížnostem od občanů, kterým nezodpovědní cyklisté kola připínali k plotům nebo vratům a narušovali tak vzhled veřejného prostranství a často i soukromé vlastnictví. Plánovaná elektrokola mají uzamykatelný systém bez nutnosti připnutí k pevné opoře. Pokud ho uživatel odloží někam, kde by překáželo, obsluha, případně strážníci ho mohou bez problémů okamžitě přesunout na jiné, bezpečné místo.

Autor: (red)