Podzimní koncerty Central Kladno Kali & Peter Pann Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO 3. otevřené mistrovství ČR Panochovo kvarteto Pettersson
  • SBF
  • SAMK
  • PODZIMNÍ KONCERTY

V Mayrau je k vidění výstava Tvář průmyslové doby Poldi – Lidé a jejich továrna

Čtvrtek, 26. Duben 2018 06:40

Z Národního technického muzea v Praze se do Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích přestěhovala výstava fotografií s názvem Tvář průmyslové doby Poldi – Lidé a jejich továrna. Představuje výběr z fotografických archivů Poldiny huti v Kladně. Ilustruje stoletou historii významného průmyslového podniku a industriální doby a zároveň společenské uplatnění klasické černobílé fotografie ve stejném období.

Hornický skanzen Mayrau (Foto: KL)

Fotografické archivy Poldiny huti obsahují přibližně 10.000 negativů, většinou skleněných desek, později na plastové podložce. Fotografie dokumentují všechny aspekty rozvoje a činnosti podniku – záběry provozů a výrobků včetně rozsáhlé technické dokumentace, zahraničních zastoupení a skladů, ukazují i společenské zákulisí výroby a portréty zaměstnanců. Za pozornost stojí i svébytný fotografický pohled a estetická kvalita některých snímků.

Výstava je příležitostí nahlédnout do unikátního obrazového svědectví archivů Poldiny huti, které má v tomto rozsahu nejen vysokou dokumentární hodnotu z hlediska historie průmyslové výroby a společenských změn, ale ukazuje i možnosti, jaké nám dnes dává odborná kurátorská a restaurátorská práce s archivem historického fotografického materiálu.

U příležitosti výstavy se uskuteční komentované procházky Vojtěšskou hutí s Tomášem Voldrábem. Přijít můžete 26. května nebo 16. června v 10 hodin k bývalé vrátnici č. 4 KH v Divadelní ulici. Prohlídky jsou coby doprovodný program zdarma. Výstava potrvá do 26. srpna 2018.

Tvář průmyslové doby Poldi – Lidé a jejich továrna
Tvář průmyslové doby Poldi – Lidé a jejich továrna

Autor: Lucie Cirkva Chocholová