Valentýn Central RETRO PLES Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Dokument o Kubovi Íblovi
 • SBF
 • SAMK
 • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Ve smečenské škole připravují žáky k mezinárodním cambridgeským zkouškám

Středa, 18. Duben 2018 07:20

Že se v dnešní době neobejdeme bez znalosti anglického jazyka, o tom zřejmě není nutné diskutovat. Tato nejrozšířenější celosvětová řeč vládne všemi odvětvími lidské činnosti. Aby naše děti obstály v tvrdé konkurenci a měly co nejlepší vyhlídky na kvalitní pracovní zařazení, musí se nevyhnutelně tomuto jazyku učit již od raného věku. Listy zajímalo, jak vypadá výuka anglického jazyka na jedné ze škol kladenského okresu, dále pak především to, jakým benefitem se konkrétní škola může pyšnit. Na otázky odpovídají angličtinářky působící na ZŠ ve Smečně: Renata Košálová a Naděžda Kolmanová.

Od kolika let se děti začínají učit anglickému jazyku?

Renata Košálová: Naše škola zahajuje výuku angličtiny ve třetí třídě. Děti se seznamují s cizím jazykem a postupně si osvojují schopnost komunikovat jinak než v mateřské řeči. Tím nejsme žádnou výjimkou z většiny základních škol, avšak jedno nás přece jen odlišuje. Od čtvrté třídy připravujeme žáky k jazykovým mezinárodním cambridgeským zkouškám YLE. Mají tři úrovně: Starters, Movers a Flyers. Čtvrťáčků, kteří se nyní ke zkoušce chystají, se týká stupeň Starters. Ačkoli jde o nejnižší úroveň, pro děti je to významný krok, poprvé zažijí na vlastní kůži atmosféru důležité zkoušky. Po písemné části následuje část ústní, kdy konverzují s rodilým mluvčím. Všechny výstupy se odesílají obratem na univerzitu v Cambridge, kde se vyhodnotí. Výsledky dorazí zhruba za šest týdnů a úspěšní žáci obdrží certifikát platný v celé Evropské unii. Ke kompletním informacím patří ještě dodatek, že jde o zkoušky placené – Starters stojí nyní 1.450 korun. Pro jazykově zdatnější přichází na řadu zkoušky v rámci úrovně Movers, které se skládají v šesté třídě. Osmá třída zahrnuje nejvyšší úroveň Flyers, kdy děti mohou dosáhnout jazykové úrovně A2.

Zkoušek se účastní všichni žáci ročníku?

Renata Košálová: Nikoli, pouze ti, kteří projeví zájem. My jsme pak schopni je ke zkouškám dostatečným způsobem připravit.

Kde se zkoušky konají?

Renata Košálová: Na naší škole, avšak my nefigurujeme coby zkoušející. Jsme toliko partnery certifikovaného examinátora.

Kolik dětí ze čtvrté třídy jde nyní ke zkouškám? 

Renata Košálová: Ke zkouškám jde deset žáků.

Na svou kolegyni navázala posléze Naděžda Kolmanová:

Další cambridgeskou zkouškou, ke které děti připravujeme, je KET, což je vlastně první dospělá zkouška. Podle evropského rámce jde také o úroveň A2, nicméně na rozdíl od Flyers, kde jsou slovní zásoba i pomůcky jako takové přizpůsobeny dětem, odpovídá KET tematicky dospělým studentům. V rámci KET lze dosáhnout i vyšší úrovně, měli jsme tu žáky, kteří dosáhli úrovně B1, ta odpovídá výstupu ze střední školy.

Bohužel se však rýsují podstatné změny v pořádání uvedených zkoušek. Zkušební škola zpřísnila své požadavky, stanovila nový minimální počet uchazečů a k méně žákům již nebude za zkouškami dojíždět. To nás velice mrzí, protože jakkoli je pro nás organizace příprav náročná, vedení školy tuto aktivitu výrazně podporuje a všichni se snažíme dětem vytvořit co nejlepší podmínky, a to i v den vlastní akce. Celý zkušební den je pro žáčky psychicky velmi náročný. Mají trému, bojí se, že neobstojí, přistupuje i strach z cizích zkoušejících. Pomáháme jim situaci zvládnout, uklidňujeme je, doslova se kolem nás shlukují jako kuřata kolem kvočny. Absolvovat zkoušku v neznámém prostředí pro ně bude ještě tíživější. Jak se ale zdá, v příštích letech nebudou mít naše děti na výběr. Nicméně i tak doufáme, že neztratí o zkoušky zájem, jde o jejich první průkaz vlastních schopností, který se jim bude jednou hodit při výběru povolání.

Během rozhovoru zazvonilo na konec hodiny a na chodbu vyběhli zvědaví čtvrťáčci. Listy je pohotově vyzpovídaly, jaké jim připadají hodiny anglického jazyka a jestli již někde použili znalost angličtiny. Filípek Anděl, Natálka Šulcová a Anička Mikovcová se jedním dechem shodli, že jsou to pro ně nejlepší hodiny, právě tak i Ríša Tůma. A v zahraničí se anglicky domluvily Adélka Vágnerová, Terezka Černá a Alžbětka Dvořáková. Tato hřejivá slova udělají učitelkám anglického jazyka na základní škole ve Smečně zajisté radost. Zkoušky Starters se kvapem blíží, Kladenské listy tedy přejí statečným žáčkům, kteří se jich účastní, aby je úspěšné složili!


Autor: Jitka Slavíková
 1. info z radnice

  Kladno vyhlásilo architektonickou soutěž Antonína Raymonda, řešit se bude Okrsek 4

 2. foto

  Tým Miners U11 v letošním Kladenském Kahanu obhájil první místo

 3. video

  Divadlo Lampion odehraje premiéru pohádky Myši patří do nebe

 4. krimi

  Zloděj v Kladně vykradl garáž a vloupal se i do rodinného domu

 5. pozvánka

  Přijďte povzbudit mladé volejbalisty Kladna

 6. pozvánka

  Poradíme vám, kam tento víkend v Kladně za zábavou, kulturou a vzděláním

 7. krimi

  Na Kladensku na silnice opět vyjeli i opilí řidiči, jeden z nich způsobil nehodu

 8. pozvánka

  V sobotu startuje v Mayrau zimní Excalibur Race

 9. foto

  Oprava mostu v Kročehlavské ulici na několik měsíců odřízne výpadovku na Prahu

 10. pozvánka

  Jarní prázdniny? Sportovní areály města Kladna zvou na příměstský tábor

 11. zprávy

  Žákyně zdravotnické školy Kladno úspěšně reprezentovala v soutěži Kladenská veverka

 12. povidka

  Povídka Kladenských listů: Státní zakázka

 13. foto

  Povinné tři body Rytířů proti Kadani

 14. pozvánka

  Ve čtvrtek se v kladenském Centralu slaví den zamilovaných

 15. foto

  FOTO: Hasiči slavili v kladenském Centralu den linky 112

 16. info z radnice

  Co s bývalým hotelem Merkur? Město hledá smysluplné využití

 17. pozvánka

  Kladno se s ledovou plochou na náměstí rozloučí sportovním odpolednem s Rytíři

 18. foto

  FOTO: V Kladně nabourala poštovní dodávka do autobusu

 19. zprávy

  Kladenští strážníci zachránili mladíka před sebevražedným skokem z mostu

 20. pozvánka

  Restaurace Kuklík v Kladně zve na Valentýnský večírek