Podzimní koncerty Central Kladno Kali & Peter Pann Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Panochovo kvarteto Pettersson
  • SBF
  • SAMK
  • PODZIMNÍ KONCERTY

Hasiči musí asistovat při transportu obézních lidí do nemocnice, stojí to velké peníze

Pátek, 23. Únor 2018 07:10

V loňském roce výrazně přibylo případů, kdy hasiči museli pomáhat s převozem pacientů trpících nadměrnou obezitou. Zatímco v roce 2015 bylo takových případů kolem padesáti, loni hasiči asistovali záchrance už v osmi stech převozech. Nejtěžším pacientem ve Středočeském kraji byl muž s váhou zhruba 320 kilogramů.

Hasiči musí asistovat při transportu obézních lidí do nemocnice, stojí to velké peníze (Foto: KL)

Zdravotní pojišťovny tyto převozy nehradí, proto si je pacienti musí platit sami. Problém se týká zejména všech lidí s váhou nad 150 kilogramů. „Hasiči jsou povinni pomáhat tehdy, když je lidský život v ohrožení. V loňském roce jsme ale často museli asistovat i tam, kde by měl být plánovaný transport obézních pacientů zabezpečen jinak,“ říká ředitel Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Miloslav Svatoš.

„Problém má dvě roviny. V té první jde o to, že hasiči zapojení do převozu lidí s nadváhou můžou chybět tam, kde jde opravdu o život, tedy například při požárech nebo jiných akutních zásazích. Druhou rovinou jsou finance a vyřešení otázky, kdo má takové převozy hradit. Zdravotní pojišťovny je totiž dle současně platné legislativy hasičům proplácet nemohou. Jen za loňský rok se náklady hasičů za tyto činnosti přiblížily částce 4,5 milionu korun,“ dodal ředitel Svatoš.

„S vedením Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje a zástupci kraje jsme se už dohodli, že budeme v současné době situaci průběžně zpětně vyhodnocovat a upřesníme, u kterých zásahů byla asistence hasičů oprávněná a u kterých nikoliv, abychom měli přesné počty pro jednání se zdravotními pojišťovnami,“ uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martin Houdek.

Martin Houdek je připraven tento problém řešit a zároveň ujistil, že péče o akutní pacienty s nadváhou není v současné době nijak ohrožena a záchranka ji bude za přítomnosti hasičů poskytovat.

Naprosto nejasná situace bývá i tehdy, kdy jsou pacienti převáženi například na plánovaná vyšetření. „V případě chronických onemocnění nebo klasické návštěvy lékaře řešíme problémy s tím, jak tyto lidi převážet do nemocnice, protože hasiči nemají povinnost s těmito neakutními transporty pomáhat. Ani v takové situaci tudíž není úplně jasné, jak převoz zabezpečit a kdo by jej měl hradit,“ podotkl radní Robert Bezděk.

Nemocné s nadváhou pak podle jeho slov převážejí v některých případech i vozy privátní záchranné služby. „Často vozíme pacienty o hmotnosti mezi 200 až 300 kilogramy. Neodkladně převážených lidí s hmotností nad 180 kilogramů jsme v loňském roce převáželi 39, dalších 45 pacientů se transportovalo jako sekundární převozy mezi nemocnicemi k dalšímu vyšetření a ošetření,“ konstatoval Bořek Bulíček, provozní ředitel privátní společnosti Trans Hospital Plus.

Autor: (red)