Podzimní koncerty Central Kladno Kali & Peter Pann Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Panochovo kvarteto Pettersson
  • SBF
  • SAMK
  • PODZIMNÍ KONCERTY

Alice G. Masaryková bude mít v Lánech nový důstojný památník

Čtvrtek, 11. Leden 2018 07:30

Středočeský kraj zakoupil v loňském roce v Lánech objekt Českého červeného kříže, v němž se nacházela malá expozice se vzpomínkou na Alici G. Masarykovou. Rekonstrukcí z něj hodlá vytvořit důstojný památník, jenž bude jediným svého druhu v České republice.

Alice G. Masaryková bude mít v Lánech nový důstojný památník (Foto: KL)

Objekt, který Středočeský kraj hodlá přestavět na památník, nechala původně v roce 1928 Alice G. Masaryková postavit v Lánech jako vzorný sociální dům. Stavba měla sloužit nejen ke spolkovým účelům, ale zároveň zde vznikla jedna z prvních poraden pro matky s dětmi. Tento architektonicky účelně řešený dům nedaleko školy Ch. G. Masarykové patří k velmi zajímavým prvorepublikovým stavbám. Vznikal v době, kdy A. G. Masaryková řešila mnoho významných stavebních úprav na Pražském hradě a na zámku v Lánech s architektem Josipem Plečnikem. Kraj objekt zakoupil za 2 miliony korun a hodlá do něj pro naplnění svého záměru vložit za pomoci evropských peněz dalších více než deset milionů korun.

 „Rekonstrukci bychom rádi financovali z prostředků Integrovaného regionálního operačního programu. Podle našich odhadů by měla vyjít na celkem 10,5 milionu korun. Z toho 85 procent by činila získaná dotace, pět procent by zaplatil stát a my bychom z krajského rozpočtu zaplatili přibližně jeden milion korun,“ konstatoval radní pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička

„Je to skutečně jedinečná příležitost, jak rekonstrukcí a modernizací expozice objektu vytvořit důstojný památník, jenž bude připomínat významnou osobnost naší historie. Výhodným aspektem tohoto projektu je také blízkost Muzea T. G. Masaryka v Lánech. Obě muzea blízká si svým tématem by na sebe mohla nádherně navazovat a zlepšovat turistickou nabídku v regionu,“ dodal Horčička.

Alice Garrigue Masaryková patří mezi nejvýznamnější ženské postavy české historie 20. století. Jako dcera prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a především jako první předsedkyně Československého červeného kříže se nesmazatelně zapsala do historie Československa. Většinu svého života Alice věnovala sociální práci. Zabývala se otázkami hygieny, nezaměstnanosti, zabezpečením dětí, školením odborných sociálních pracovníků. Zakládala nové školy, nemocnice a všeobecně podporovala velké množství sociálních projektů. V době vážné nemoci své matky Charlotty a pak i po její smrti převzala právě Alice v letech 1918-1935 povinnosti první dámy státu.

Autor: Helena Frintová