Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

Středočeská vědecká knihovna láká na výstavu malíře a grafika Františka Tomíka

Úterý, 21. listopadu 2017 07:30

Ve středu 22. listopadu od 17:30 hodin proběhne v Malé galerii Středočeské vědecké knihovny v Kladně slavnostní zahájení výstavy malíře a grafika Františka Tomíka. Slova se ujme jeho kolega malíř Vojtěch Kolařík.

Středočeská vědecká knihovna láká na výstavu malíře a grafika Františka Tomíka (Foto: KL)

Je tomu již čtyřicet let, co František Tomík v kladenské  vědecké knihovně poprvé prezentoval své práce. Tentokrát představí v Malé galerii užitou grafiku, jež vznikala po roce 2000, dále pak současnou malbu na malých formátech.

Českému publiku je František Tomík znám jako tvůrce plakátů i mnoha přebalů hudebních nosičů. Namátkou můžeme zmínit Mňágu a Žďorp, Už jsme doma nebo PVO. Graficky také upravil knihu Jiřího Černého Hvězdy tehdejších hitparád a knihu Vladimíra Dorůžky Fialová koule jazzu.

Věnuje se malbě, kresbě, grafice i plastice. Nachází zálibu především v monotypu, kdy coby autor otiskuje papírové matrice do vlastní malby. Jeho rukopis je typický minimalismem, výraznou barevností a světlem. Vychází z reálných obrazových motivů, ovšem maximálně je zjednodušuje do symbolických tvarů.

Jak o něm říká výtvarný kritik František Malina: „Jeho obrazy svým způsobem představují písmo. Malíř jimi popisuje skutečnost, hluboce a niterně prožitou. Díváme-li se na jeho obrazy, jako bychom četli tajemnou knihu, tušíme obsah a sdělení a  v každém případě jsme okouzleni jejím stylem.“

František Tomík ale obohatil českou výtvarnou scénu i jinak. Založil a jako kurátor vedl v letech 1982–1988 kladenskou Galerii 55, kde, kromě kladenských rodaček sester Válových vystavovali i další významní tvůrci oné doby, třeba Vladimír Preclík, Adriana Šimotová, Jiří John, Eva Kmentová nebo Olbram Zoubek. Spoluzakládal dnes už klasické Kladenské dvorky, které se letos dočkaly 35. pokračování, organizoval mezinárodní bienále People-metr, spolupořádá bienále Kladenský salon a Zbraslavský salon.

Výstava potrvá do 2. ledna 2018.

Autor: Jitka Hrušková


banbad