Podzimní koncerty Central Kladno Kali & Peter Pann Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Panochovo kvarteto Pettersson
 • SBF
 • SAMK
 • PODZIMNÍ KONCERTY

Zaměstnávání bývalých vězňů pomáhá snižovat recidivu, ukazuje nový výzkum

Úterý, 10. Říjen 2017 08:10

Až 60 procent propuštěných v České republice se vrací zpět do vězení. Jedním z významných faktorů, který může pozitivně ovlivnit vysokou míru recidivy, je zaměstnání. Nový výzkum Institutu pro kriminologii a sociální prevenci ve spolupráci s RUBIKON Centrem ukazuje, že stálé zaměstnání má velký vliv na ukončení kriminální kariéry.

Zaměstnávání bývalých vězňů pomáhá snižovat recidivu, ukazuje nový výzkum (Ilustrační foto: Tereza Janouškovcová )

Práce totiž poskytuje nejen legální příjem, který může být sám o sobě důvodem vyhnout se páchání trestné činnosti, ale také další výhody. Například zvýšení sebevědomí nebo navazování nových kontaktů s lidmi, kteří nemají kriminální minulost.

Do výzkumu se zapojilo 44 osob s trestní minulostí, které na konci roku 2013 a v první půlce roku 2014 využily při nalezení zaměstnání pomoc neziskové organizace RUBIKON Centrum. Jedním z hlavních závěrů výzkumu je příznivý údaj o nízké recidivě. Záznam o novém odsouzení po uplynutí zhruba dvou let mělo pouze 11,4 % z nich.

„Náš výzkum rozhodně potvrdil, že programy či služby tohoto typu mají v oblasti resocializace pachatelů svůj význam a jejich rozvoj i systematická podpora je v zájmu celé společnosti. Svět kolem nás se nestane bezpečnějším tím, že budeme pachatele přísněji trestat, ale díky tomu, že se co největšímu počtu z nich podaří nastoupenou kriminální kariéru včas opustit a zařadit se zpátky do běžného života. Nalezení uspokojivého zaměstnání je v tomto směru jedním ze zásadních momentů,“ říká vedoucí výzkumného týmu Jan Tomášek.

Fakt, že zaměstnání představuje významný faktor k ukončení kriminálního života, potvrdili v rozhovorech i sami aktéři. Samotné ale není „zázračným lékem“ na kriminalitu. K úspěchu na trhu práce a ke změně života k lepšímu je nutná především motivace uchazeče. Dalšími takzvanými „body zlomu“ jsou partnerský vztah, uvědomění si potřeby změny, nárůst zájmu o druhé, zatčení či strach z návratu do vězení. Podle expertů, kteří byli v rámci výzkumu také dotazováni (sociální pracovníci ve vězení, kurátoři, pracovníci ÚP a PMS), ale jen 30 až 50 % vězňů má skutečný zájem najít si stálé a legální zaměstnání.

To je částečně zapříčiněno i současným nastavením systému, který úspěšný návrat do společnosti ztěžuje (finanční tíseň v prvních týdnech po propuštění, nezajištěné bydlení, přetrhané sociální vazby, dluhy a exekuce).

Hledání zaměstnání také komplikuje propuštěným záznam v Rejstříku trestů.  Poslední vývoj na trhu práce ale postupně přináší určité změny v postojích zaměstnavatelů, kteří v důsledku nedostatku pracovní síly mění svůj striktní přístup i k osobám s kriminální minulostí.

„Zaměstnavatelé hledají vhodné zaměstnance a využívají k tomu cesty a zdroje, které by ještě před rokem považovali za neperspektivní. Tato změna se týká zejména oblasti výroby, logistiky i vybraných služeb, například dopravy. Stále však existují oblasti, kde je záznam v trestním rejstříku významnou bariérou, příkladem je administrativa. Řada našich kandidátů má kompetence i zkušenosti z této oblasti, ale na kvalifikovanou práci dosáhnou kvůli své minulosti velmi zřídka,“ říká Lucie Streichsbierová, vedoucí programu zaměstnanost RUBIKON Centra.

Na RUBIKON Centrum se ročně v průměru obrátí dva tisíce lidí se záznamem v Rejstříku trestů.  Od roku 2012 organizace pomohla více než 700 klientům získat legální zaměstnání, 80 % z nich v něm setrvalo i po zkušební době. Organizace spolupracuje s téměř 200 zaměstnavateli. 

RUBIKON Centrum je nestátní nezisková organizace, která od roku 1994 podporuje lidi s trestní minulostí na jejich cestě zpátky do společnosti – v získání a udržení práce, řešení dluhů a odpovědnosti vůči sobě, rodině i okolí.

Autor: Tereza Janouškovcová


banbad


 1. sport

  Kladenští volejbalisté ztratili vlastními chybami vyhraný zápas

 2. krimi

  Žena z Kladna zaplatila kauci za byt, do kterého se nastěhoval někdo jiný

 3. pozvánka

  Kladenské divadlo hraje v neděli představení Metropolitní opery New York

 4. krimi

  Zlonický školák bez omluvy zameškal přes tři sta hodin, rodičům to nevadilo

 5. sport

  Přihlaste své děti, 3. otevřené mistrovství ČR v OCR se koná v Kladně

 6. sport

  Netradiční volejbalová remíza s příchutí vítězství

 7. pozvánka

  Hrad Křivoklát zve na dobový jarmark, šermíře i parní lokomotivu

 8. zprávy

  Central Kladno mění vizuální styl!

 9. pozvánka

  Ve Slaném je připraven další uherský býk k rožnění

 10. krimi

  Stalo se na Kladensku: Další poctivý nálezce a pomoc při maření výkonu úředního rozhodnutí

 11. pozvánka

  V kladenském kině Sokol proběhne výměnný bazar

 12. foto

  FOTO: Na Mayrau se uskutečnil Den horníků, akce byla parádní

 13. povidka

  Povídka Kladenských listů: Doteky hrůzy, doteky štěstí – 3

 14. sport

  Belgický Guibertin byl nad síly volejbalistů Kladna

 15. foto

  FOTO: Vynikající výkon Adama Brízgaly nakonec stačil jen na bod

 16. sport

  Druhý hrací víkend Merch #53 ligy hokejbalu přinesl první prodloužení

 17. krimi

  Stalker vytrvale otravoval manželský pár. Ženě vyznával lásku, muži hrozil zabitím

 18. pozvánka

  Přijďte si v pátek a sobotu užít Kladenské století, program je perfektní

 19. zprávy

  Dobrovolníci z kladenské válcovny pomůžou dětem i Památníku Lidice

 20. krimi

  Opilý muž na zahrádce napadl jednoho z hostů restaurace, skončil v cele