Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

FOTO: Světového dne orientačního běhu v Kladně se účastnily i dívky baseballových Miners

Čtvrtek, 25. května 2017 09:17

Kladenský klub orientačního běhu uspořádal v rámci World Orienteering Day akci na podporu tohoto sportu. Ve středu se před kladenským aquaparkem scházeli mladí i starší nadšenci, sportovci i naprostí laici v běhu, aby se zúčastnili pro ně netradiční zábavy s mapou v ruce.

Foto: KL

Organizátoři si pro zájemce o tento u nás ne moc rozšířený sport připravili dvě trasy, které vedly lesem v okolí Sletiště a Lapáku. První, která byla určena hlavně pro začátečníky, měřila dva kilometry se šesti lehkými a dobře vyznačenými kontrolami. Druhá byla již náročnější a běžci, kteří se ji zvolili, museli prokázat určité orientační schopnosti. Měla dvanáct kontrolních stanovišť a její délka byla dvojnásobná, tedy kilometry čtyři. Organizátoři ovšem nenechali nic náhodě a pro běžce na trati zajistili deset agentů, kteří, když viděli bezradného člověka s mapou, poradili mu.

„Dnes se po celém světě běží to samé, co u nás v Kladně. Akcí podobného typu je ve středu po celém světě tisíce. Téměř každý klub orientačního běhu tak nějakým způsobem participuje, buď pořádá něco podobného pro veřejnost jako my, nebo klasické závody. V Kladně jsme to pojali spíše jako takové seznámení široké veřejnosti s tím, jak to v orientačních závodech chodí,“ uvedl pro Kladenské listy instruktor a trenér mládeže Pavel Štáfek.

„Jsme rádi, že nám sem dnes přišli i lidé, kteří nikdy nebyli s mapou v lese. Nejsme moc mediálně profláknutý sport. Naše běhy se konají v přírodě a poměrně těžko se pokrývají například televizním přenosem. Proto bych rád všem vzkázal, aby si s námi přišli vyzkoušet běhat podle mapy a otestovali si svojí prostorovou představivost a orientaci,“ dodal Pavel Štáfek. 

Pro organizátory představovalo samozřejmost zajistit všem účastníkům dostatečný pitný režim. V cíli dostal úplně každý diplom a děti také drobné ceny.

Zajímavostí a pro mnohé zúčastněné i motivací bylo to, že se do tohoto sportovně povedeného odpoledne zapojili i Sportovní a kondiční klub Kladno a některé hráčky baseballového týmu Miners.

Pokud chcete vědět více o tomto sportu, podívejte se na tyto odkazy:

Pěší orientační běh

Orientační závody na horských kolech a lyžařský orientační běh


Autor: (mv)