ČSAD KLADNO
  • Vánoce Kladno
  • Den otevřených dveří
  • Práce ve Slaném

VIDEO: Kladno odhalilo na vlakovém nádraží pamětní desku obětem leteckého náletu z dubna 1945

Pátek, 28. dubna 2017 07:20

Psal se 17. duben 1945 a druhá světová válka se chýlila ke svému konci. Vojska Spojenců však stále útočila na strategická místa v zemích, kde Hitler ještě držel své pozice. Při leteckém náletu na kladenské vlakové nádraží tehdy zemřelo 11 osob. O 72 let později jim město věnovalo pamětní desku.

Ceremoniál odhalení pamětní desky proběhl na kladenském vlakovém nádraží ve čtvrtek 27. dubna v 11 hodin za účasti Armády České republiky.

„Byť to trvalo 72 let, je správné, že jsme si jako město vzpomněli. Deska přichází až letos, protože většina obětí náletu nebyla z Kladna. Navíc okolo události panovalo mnoho nejasností,“ vysvětlila Kladenským listům Gabriela Havlůjová, historička Magistrátu města Kladna. Dnes už s jistotou víme, že oproti původně uváděným devíti při náletu ve skutečnosti přišlo o život 11 lidí. Dva z nich pocházeli z Kladna, další pak například z Rakovníka či Vinařic.

„Proces vyhledávání obětí byl komplikovaný, historické matriky byly totiž nepřesné. Jednu z dubnových obětí jsme například našli zapsanou v prosinci. Matrikáři se ovšem za prostudování úmrtních knih vyznamenali,“ ocenila Havlůjová a odhalila jedno z nových zjištění: „Jedna z obětí není přímo zde z Výhybky, ale zemřela ve vlaku. Když vlak z Kladna odjížděl, muže do plíce zasáhla střepina, což nepřežil. O této oběti se původně nevědělo.“

Více informací se dozvíte v naší videoreportáži.

Autor: (jk)