Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Teplárna Kladno

Kýla je problém, který nelze podceňovat, vzkazuje Tomáš Bureš z P-P Kliniky Kladno

Úterý, 14. července 2015 00:05

Kýlu lidé často považují za méně závažné onemocnění. Na to, co je vlastně kýla a jaké nebezpečí pacientům bez léčení hrozí, odpovídal MUDr. Tomáš Bureš z P-P Kliniky Kladno.

P-P Klinika Kladno (Foto: KL)

Kýla je defekt břišní stěny, branka kýlní je jakýsi otvor v pevné břišní stěně, kudy proniká část útrob z břicha ven, mimo břišní dutinu, do podkoží.

MUDr. Tomáš Bureš (Foto: KL)

Pokud se kýla neřeší, může se zvětšovat, a čím je větší, způsobuje také větší problémy. Kromě bolesti to mohou být například potíže s vyprazdňováním. Nejzávažnější komplikace, ke které může dojít, je uskřinutí, tedy stav, kdy se kýla náhle zvětší natolik, že se nemůže přes úzkou branku vrátit zpět. Tím dochází ke zhoršení prokrvení obsahu kýly, tedy orgánu, který kýla obsahuje, což může vést až k odumření střevní kličky, což je komplikace, která může pacienta ohrožovat na životě.

Pokud dojde k uskřinutí, kolik času má pacient na to, aby vyhledal lékařskou pomoc?

V podstatě je to otázka několika hodin. Pacient je ohrožen zánětem pobřišnice a otravou krve.

Jaké jsou příznaky kýly?

Většinou pacient přijde s tím, že ho to někde tlačí, nejčastěji v třísle. Pokud lékař provede správné vyšetření, měl by většinu tříselných kýl nahmatat. U ostatních kýl, jako je břišní nebo pupeční, se jedná přímo o bouli na břiše, kterou lze zmáčknout, ale vrací se zpět, pacient má pocit tlaku nebo cítí bolest. V každém případě by se kýla měla řešit, protože riziko uskřinutí je vždycky a potom už není cesty zpět a operace v akutním stavu s sebou nese vždy větší rizika komplikací.

Co je příčinou vzniku kýly?

Riziko vzniku kýly je obecně dáno zvýšeným nitrobřišním tlakem. Kýly se dělí na vrozené a získané. Vrozené jsou ty, které vznikají v místech, kde je břišní stěna oslabená, což je právě tříslo a oblast pupíku. U žen je jedním z hlavních rizikových faktorů těhotenství. Tím, jak děloha naroste, tlačí na všechny orgány, které se snaží dostat mimo dutinu břišní tak, aby se tam vešly, a přes pupek vytlačí malé kýly, které se velmi často po porodu stáhnou zpátky. Pokud tam kýla zůstane, je to opět indikace k řešení.

Může se kýla objevit opakovaně?

Zásadní problém je v tom, jakým způsobem se kýla řeší. Principem je uzavření kýlní branky, což se dříve dělalo tak, že se branka zašila, kýla se stáhla k sobě a problém se bral za vyřešený. Po takových výkonech, kdy vzniká v okolních tkáních napětí, dochází právě tahem svalů k tomu, že se branka může znovu roztrhnout a kýla se opět vytvoří. Platí, že pokaždé, když se znovu objeví, je větší než ta předchozí. Proto byla vyvinuta metoda tak zvané beznapěťové plastiky, kdy se branka primárně pouze nezašívá, ale břišní stěna se posílí speciální umělou síťkou. Tu je ideální umístit pod pevnou svalovou vrstvu břišní tak, aby se tlakem přitiskla ke svalu. Potom je riziko recidivy mnohem nižší. Existuje samozřejmě také konzervativní léčba, tedy bez operace, což pro pacienta znamená nošení kýlního pasu. Ten není ale vhodný například pro tříselnou kýlu a pro pacienta není jeho nošení moc příjemné.

Jak dlouho trvá rekonvalescence po operaci kýly?

Díky šetrné operační technice je rekonvalescence velmi rychlá. Obecně přibližně čtrnáct dní. Poté mohou pacienti břicho opět plně zatěžovat. Většina pacientů je schopná již za tři, čtyři dny normálně fungovat, dokonce se i vrátit do zaměstnání.

Jak dlouhá je u vás v P-P Klinice objednací lhůta na operaci?

Čtrnáct dní, tři týdny s tím, že pacient přichází k výkonu ráno a může odejít večer nebo druhý den.

.

Autor: Alena Spilková

.