Canisterapie Kladno aneb když psi pomáhají potřebným
Úterý, 2. června 2015 00:02
To, že kontakt se psem má na člověka blahodárné účinky, je nezpochybnitelné. Psí láska pomáhá uzdravovat, přináší nám radost a v neposlední řadě také jednu z možností, jak se vyrovnat se ztrátou někoho blízkého. Pes nám dokáže celý svůj život projevovat náklonnost a lásku a to i v případě, že si ji mnozí z nás svým chováním k němu ani nezasluhují.
Canisterapie je způsob, jak tyto pozitivní psí vlastnosti využít a pomoci těm, kteří to potřebují. Spolek Canisterapie Kladno existuje již deset let. Jeho místopředsedkyně Hana Trachtová nám prozradila, že mají v současné době patnáct aktivních canisterapeutických týmů a další jsou v přípravě.
Zajímalo nás, co je potřeba k tomu, aby se někdo se svým psem mohl stát členem spolku. „Pejsek musí splňovat zkoušku ovladatelnosti psa podle zkušebního řádu Českého kynologického svazu, který na ni vystaví certifikát,“ sdělila nám Hana Trachtová. „Na základě těchto zkoušek se zájemce přihlásí k nám. Pes nesmí být agresor, musí se nechat pohladit ze všech stran, musí snést mírné tahání za uši a ocas, protože postižení nemají takový cit a motoriku jako zdraví lidé. Na základě toho projde zájemce se svým psem naší canisterapeutickou zkouškou, která se skládá ze zkoušky ovladatelnosti a z dalších speciálních cviků,“dodala.
Na otázku, jaké psí rasy se pro canisterapii hodí a jaké psy používá spolek Canisterapie Kladno jsme se dozvěděli, že na rase psa, ani na jeho rodokmenu nezáleží. „Máme rasy různé, psy papírové i bezpapírové, dokonce i pejsky z útulku, důležité je, aby byli snášenliví a poslušní,“uvedla Hana Trachtová.
Na to, co canisterapie znamená v praxi, jsme se zeptali Michaely Krausové, místopředsedkyně spolku: „Mám hodně zkušeností s postiženými dětmi, které mají splazmy, tedy křeče v rukách nebo nohách. Někdy chytne dítě křeč právě během canisterapie, chytne pejska za srst a pevně ho drží. A ten to musí vydržet. Naši pejskové jsou na takové situace cvičení, takže dítěti neublíží a počkají, až křeč odezní. Pomáháme také dětem s hypotonií, tedy s povoleným svalstvem. Díky psovi svaly prohříváme, aby mohly děti lépe chodit, cvičit, lépe zapojovat ruce. Pes je dobrý i na podporu jemné motoriky“.
Jak se vaši psi ke klientům dostanou?
Většinou nás klienti sami osloví. Ať už školky, které mají zájem, nebo nás doporučí lékaři neurologové. Jsme vlastně jediná organizace v Kladně, která navštěvuje například dětský stacionář Zvonek, Mateřskou školu v Kyšicích nebo v Unhošti, kde je více postižených dětí. Psi ale pomáhají také zdravým dětem. Na postroj se jim připínají didaktické hry, obsahující číslice nebo písmenka a dětem v prvních a druhých třídách to pomáhá zapamatovat si učivo lépe, než při výkladu paní učitelky.
Psi ale mohou pomáhat také starým lidem…
Ano, pomáháme v domově důchodců a také v léčebně dlouhodobě nemocných. Stařečkům přítomnost psa připomíná to, že třeba měli doma také pejska a jelikož si ho s sebou vzít nemohli, zprostředkujeme jim kontakt se zvířetem tímto způsobem, což je povzbuzuje do dalšího života.
Autor: spi – vib.