Valentýn Central RETRO PLES Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Dokument o Kubovi Íblovi
 • SBF
 • SAMK
 • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Kladno minulé: Cesta časem, která oživuje paměť města

Středa, 26. Leden 2011 19:27

V Kladně možná nenajdete řadu unikátních památek a oproti jiným městům se to naše nemůže pochlubit tak bohatou historií. Internetový projekt Kladno minulé ale dokazuje, jak krásné a zajímavé může být v proudu ubíhajících let. A na to Kladeňáci slyší.

„Čtenář na našich stránkách najde spoustu starých fotografií, pohlednic a informací o minulosti Kladna. Ukazuje se v nich, jak dramatickými proměnami v posledních desetiletích prošlo,“ říká jeden ze tří zakladatelů Kladna minulého Roman Hájek.

Nápad založit internetové stránky vznikl na kladenském gymnáziu v hlavách dvou nadšenců – profesorky ruštiny Zuzany Vlčkové a jejího bývalého studenta Romana Hájka. „Zuzana Vlčková narazila na webové stránky o Moskvě, které nás zaujaly. Byly tam mapy a fotky. Tak jsme si řekli, že by bylo dobré, udělat něco podobného,“ vypráví. Peníze na projekt, který naostro odstartoval v lednu roku 2008, sehnali ze soukromých zdrojů. Internetové stránky po technické stránce obstarává poslední člen triumvirátu Jan Marek.

Kladno minulé jednoduše řečeno uspělo: na jeho stránky přijde kolem tři a půl tisíce unikátních návštěvníků měsíčně a okolo něj vznikla početná komunita lidí.

Tvůrci ale neusínají na vavřínech a průběžně přidávají různé novinky. „Ukázalo se jako šťastné přidat sekci komentářů. Z nich se dá střípkovitě poskládat zajímavá informace. K tomu jsme otevřeli i facebookovou stránku, která částečně informuje, co je na stránkách nového, a částečně je to takový informační kulturní servis.“ Na Facebooku má Kladno minulé aktuálně přes 1700 příznivců, a to je na počin regionálního charakteru velmi slušné číslo.

Na Kladnu minulém je sympatické i to, že stále funguje téměř bez reklam. „Samozřejmě v okamžiku, kdyby to byla existenční záležitost a potřebovali bychom tisícovku na zaplacení domény, tak bychom se asi možná smířili s nějakou drobností.“

Kladno sobě

A jak vlastně neziskový server získává cenný obsah? „Často je to tak, že lidé pošlou dvě nebo tři fotky. Pak jsou i větší přispěvatelé, jako je například pan Tomáš Rouček, který zdědil po svém dědovi velký archiv. Výrazná část zejména obrazového materiálu je právě od něj. Idea byla taková, že budeme shromažďovat nejen fotky z domácích archivů, ale i příběhy a vzpomínky. Překvapilo nás, jak se to rozrostlo,“ říká Hájek.

„Tam začala fungovat kolektivní paměť a spolupráce. Funguje to na podobném principu jako Wikipedia – když já tam udělám nějakou zásadní chybu, tak se zpravidla někdo ozve do komentářů nebo mailem a daří se ji opravit. My se snažíme budovat důvěryhodnou věc, ze které lidi případně mohou čerpat,“ vysvětluje Hájek s tím, že Kladno minulé dokonce oslovila Národní knihovna, která stránky zařadila pod takzvaný webarchiv. „Je takový projekt, kdy oni vlastně pravidelně zálohují data, takže pokud by v budoucnu naše stránky zanikly, budou uchovány v knihovně.“

O mnohdy jedinečné fotografie či pohlednice je často zájem . „Podíleli jsme se dvěma nebo třemi snímky i na knížce Kladno doteky času. Ale bylo toho víc, spousta lidí chce do diplomových prací nějaké obrázky. Nejkurióznější bylo to, když se ozval nějaký člověk, který sestavoval dějiny řeznictví v českých zemích. A tomu se strašně líbila fotka fronty na maso,“ ukazuje Roman Hájek závěrem, jak kouzelná může být po letech ve své době naprosto běžná věc. A to je na Kladnu minulém to nejkrásnější…

.

Autor: Vít Heral
napsat e-mail autorovi
Fotografie užity se souhlasem serveru Kladno minulé.

.

.
.

 1. info z radnice

  Kladno vyhlásilo architektonickou soutěž Antonína Raymonda, řešit se bude Okrsek 4

 2. foto

  Tým Miners U11 v letošním Kladenském Kahanu obhájil první místo

 3. video

  Divadlo Lampion odehraje premiéru pohádky Myši patří do nebe

 4. krimi

  Zloděj v Kladně vykradl garáž a vloupal se i do rodinného domu

 5. pozvánka

  Přijďte povzbudit mladé volejbalisty Kladna

 6. pozvánka

  Poradíme vám, kam tento víkend v Kladně za zábavou, kulturou a vzděláním

 7. krimi

  Na Kladensku na silnice opět vyjeli i opilí řidiči, jeden z nich způsobil nehodu

 8. pozvánka

  V sobotu startuje v Mayrau zimní Excalibur Race

 9. foto

  Oprava mostu v Kročehlavské ulici na několik měsíců odřízne výpadovku na Prahu

 10. pozvánka

  Jarní prázdniny? Sportovní areály města Kladna zvou na příměstský tábor

 11. zprávy

  Žákyně zdravotnické školy Kladno úspěšně reprezentovala v soutěži Kladenská veverka

 12. povidka

  Povídka Kladenských listů: Státní zakázka

 13. foto

  Povinné tři body Rytířů proti Kadani

 14. pozvánka

  Ve čtvrtek se v kladenském Centralu slaví den zamilovaných

 15. foto

  FOTO: Hasiči slavili v kladenském Centralu den linky 112

 16. info z radnice

  Co s bývalým hotelem Merkur? Město hledá smysluplné využití

 17. pozvánka

  Kladno se s ledovou plochou na náměstí rozloučí sportovním odpolednem s Rytíři

 18. foto

  FOTO: V Kladně nabourala poštovní dodávka do autobusu

 19. zprávy

  Kladenští strážníci zachránili mladíka před sebevražedným skokem z mostu

 20. pozvánka

  Restaurace Kuklík v Kladně zve na Valentýnský večírek