Central Kladno Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SBF
  • SAMK
  • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Díky firmě Pragotrade se sutiny starého zastřešení na Sítné promění ve znovupoužitelný materiál

Úterý, 29. Červenec 2014 00:04

Na počátku července se Sítná konečně zbavila zastřešení mezi budovou hotelu a sousedním obytným domem. Tento, minulost připomínající architektonický prvek, byl již dlouhou dobu v dezolátním stavu a ohrožoval chodce.

Díky firmě Pragotrade se sutiny starého zastřešení na Sítné promění ve znovupoužitelný materiál (Foto: megyliterova.cz)

Několik let se řešily problémy související s odstraněním stavby a pouhých sedm dní stačilo k tomu, aby navždy zmizela. O to, aby vše proběhlo tak rychle a s co nejmenším dopadem na okolí, se postarala firma Pragotrade. Ta nejen, že zastřešení zbourala, ale navíc sutiny, místo toho, aby skončily na skládce a zatěžovaly životní prostředí, promění, díky recyklaci, ve znovupoužitelný materiál.

„Jsme společnost, zabývající se primárně recyklací stavebního demoličního odpadu. Nejen od firem, ale i od fyzických osob přijímáme stavební odpad, jelikož máme jako jedni z mála ve Středočeském kraji, schválený provoz pro tuto činnost. Zabýváme se i stavebními pracemi, ale naší hlavní činností jsou demolice, ke kterým jsme, díky provozu Recyklačního střediska Pchery Theodor, předurčeni,“ říká zástupce firmy, Ing. Lukáš Čáp.

Jak dlouho trvala demolice zastřešení na Sítné?

Nejprve musely být provedeny některé čistící práce, bagr odstranil stavbu za dva dny a celkově tedy bylo za sedm dní hotovo a čisto. Veškerý odpad jsme si odvezli k recyklaci a bude znovu použit jako sekundární materiál ve stavebnictví.

Kolik lidí se na demolici podílelo?

Strojník na bagru a dva další pracovníci, kteří mu pomáhali.

Jaký stroj demolici prováděl?

Byl to Komatsu PC210, vybavený hydraulickým demoličním drtičem Atlas Copco s maximální střižní silou 265 tun. Dokáže vyvinout takový tlak, že žádný beton pro něj není překážkou. Během chvilky je schopný zbourat cokoli. V současné době na Kladensku vlastníme takový drtič pouze my.

Jakou další technikou vaše firma disponuje?

Převážně je to demoliční technika. Malé bagry s nůžkami, kladivy, máme i velké pily, které jsou schopné proříznout čtyřiceticentimetrový beton, nebo velký jeřáb, který takové panely snáší dolů. Umíme zbourat rodinný dům, stejně tak jako výškovou budovu. Bourali jsme například čtyřpatrové garáže na Veleslavíně. Dokážeme zbourat prakticky cokoli.

Co považujete na vaší práci za nejdůležitější?

Já sám jsem ekolog, takže pro mne je stěžejní to, že nejsme skládka, jak si spousta lidí myslí. My materiál přijmeme a dáváme zpět do oběhu. Nic neukládáme pod zem a nevytváříme žádné ekologické zatížení pro životní prostředí.

Sítná se tedy zbavila naprosto zbytečné a nebezpečné stavby, jejímž odstraněním dostala ulice zcela jiný ráz a do míst, plných šedivého betonu a popraskaných omítek, se konečně dostalo opět slunce.

Více informací na: www.pragotrade.cz

Autor: Alena Spilková

.