Central Kladno Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SBF
  • SAMK
  • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Konec hazardu, automaty z Kladna zmizí do tří let

Středa, 5. Prosinec 2018 07:30

Kladenští zastupitelé na svém zasedání v pondělí 3. prosince odhlasovali zákaz provozování hazardu ve městě. Výherní automaty budou postupně mizet do října roku 2021 podle toho, jak jim vyprší licence.

Konec hazardu, automaty z Kladna zmizí do tří let (Foto: KL)

Vyhláška o zákazu hazardu vstoupí v platnost už v lednu, nicméně provozovatelé s platnými licencemi budou moci herny provozovat do doby jejich vypršení. Účelem vyhlášky je snížit kriminalitu, která jde s hazardem ruku v ruce. Závislost na automatech má také další nežádoucí sociální dopady. Podle primátora Dana Jiránka se v současnosti v Kladně prohraje zhruba půl miliardy korun ročně. Prosází se ještě více. Město registruje zhruba osm stovek automatů. Ty by měly zmizet do konce října 2021.

„Vyhláška, která zakazuje hazard, bude platit od ledna příštího roku. Většina herních společností, které v Kladně působí, má ale tříleté povolení udělené letos krátce před volbami, tedy platné do roku 2021. Věříme, že i tyto firmy budou dodržovat platné zákony, a jsme připraveni s nimi jednat o tom, jak budou ve městě do doby, než povolení vyprší, fungovat. Nové hrací automaty už nebudeme podle vyhlášky povolovat,“ řekl primátor Dan Jiránek.

Zákaz hazardu však znamená pro městskou kasu ztrátu nezanedbatelného zdroje příjmů. Podle zastupitele Petra Soudka město získává z hazardu 90 milionů korun ročně. Jelikož však herny neskončí okamžitě, bude mít šanci se na snížení příjmů adaptovat.

Opozice úplný zákaz hazardu kritizuje. Podle ní je stávající regulace dostatečná a dá se očekávat, že plošný zákaz hazardu povede ke vzniku černých heren. Přemysl Mužík z Volby pro Kladno navíc kritizuje i omezování podnikání.

„Je zcela zřejmé, že se jedná o hloupý a populistický krok v okamžiku, kdy Kladno nemá s hazardem žádné problémy,“ uvedl v prohlášení předseda VPK Milan Volf.

Kladno ale není prvním středočeským městem, které úplný zákaz zavedlo. Inspirovalo se v Kolíně, kde podle tamního starosty Víta Rakušana díky vyhlášce poklesla kriminalita, ubylo vandalů a zlepšil se noční klid.

Autor: (jk)