Central Kladno Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SBF
  • SAMK
  • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Zastupitelstvo zrušilo takzvanou piknikovou vyhlášku, chystá pozměněnou verzi

Středa, 5. Prosinec 2018 08:00

Kladenští zastupitelé odhlasovali zrušení takzvané piknikové vyhlášky, která měla strážníkům sloužit jako nástroj proti nepřizpůsobivým občanům, kteří narušovali veřejný pořádek. Primátor Dan Jiránek její stávající podobu označil za protiústavní a slíbil novou verzi. 

Zastupitelstvo zrušilo vyhlášku, která se týkala veřejného prostranství a vzhledu města (Foto: KL)

Nejednoznačné znění vyhlášky se dalo vnímat například jako zákaz pikniku na veřejném prostranství, i když ředitel městské policie Stanislav Procházka odmítá, že by kladenští strážníci někoho pokutovali jen za to, že si sednul v parku na trávník.

„Koalice zrušila jedinou možnost, jak ochránit klid a pořádek v Kladně. Navíc ani nenavrhla žádnou jinou variantu řešení tohoto problému,“ kritizuje rozhodnutí vedoucí muž opoziční Volby pro Kladno Milan Volf.

Jiránek ale přislíbil, že nová vyhláška v upravené podobě vznikne nejpozději do dubna příštího roku. Měla by být jasně definována tak, aby následovala pokuta tomu, kdo ji poruší, a kdo ji neporušuje, aby zůstal mimo zájem městské policie.

„Vyhlášku o zákazu sednout si na trávník bez povolení magistrátu či zákaz kojení dětí v parku jsme zrušili zejména z důvodu její neústavnosti a slibu, který dalo předchozí vedení ministerstvu vnitra, že ji opraví do konce roku. Proti činnostem které obtěžují nadměrným hlukem, pachem či kouřem se vymezíme novou vyhláškou do dubna 2019,“ vzkázal do redakce Listů primátor Dan Jiránek.

Pro jejich kontroverzi zrušil v loňském roce Ústavní soud části podobných vyhlášek, které platily například v Litvínově nebo ve Varnsdorfu. 

Autor: (jk)