Central Tři sestry XINDL X Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO podzimní koncerty
  • SBF
  • SAMK
  • Nohavica

Krajský soud zamítl všechny stížnosti na výsledky kladenských voleb

Čtvrtek, 8. Listopad 2018 11:00

Zamítnuto. U Krajského soudu neprošla ani jedna ze stížností na průběh komunálních voleb v Kladně. Volby jsou tak platné a v horizontu dvou týdnů proběhne ustavující zastupitelstvo, z něhož vzejde nové vedení města.

Krajský soud zamítl všechny stížnosti na výsledky kladenských voleb (Foto: Česká jistice)

Poslední tři stížnosti na kladenské volby zamítl Krajský soud v Praze v úterý 6. listopadu. Trojice navrhovatelek se domáhala zneplatnění voleb. Měly pocit, že některé z kandidujících stran nemohly ve volebních okrscích 5, 13, 19, 30, 38 a 50 dosáhnout tak vysokých výsledků.

Stížnost první navrhovatelky se týkala zisku hnutí SPD v okrscích 5, 13, 30, 38 a 50. Podle ní nemohla strana v těchto okrscích bodovat, protože nemá ve městě pozitivní odezvu, navíc v těchto konkrétních lokalitách žijí lidé, kteří s postoji strany nesouhlasí a dávají to veřejně najevo. Za příklad uvedla časté poškozování výlohy kanceláře hnutí, která sídli v ulici Československé armády. Také prý ve svém okolí nezná nikoho, kdo by SPD volil. Vysoký volební zisk strany si vysvětlovala pochybením při sčítání hlasů, případně účelnou manipulací. Na možnost zvýhodnění hnutí SPD ve volebním okrsku 30 poukázala i druhá z navrhovatelek.

Třetí navrhovatelka zpochybnila zisk uskupení Kladeňáci v okrsku 19. Podle ní je nepravděpodobné, že by strana profilující se proti hypermarketu v lokalitě na Růžovém poli získala v centru města podporu 20,53 % voličů. V Habešovně, které se stížnost týká, navíc podle ní nežije nikdo z kandidátů daného uskupení. Ve skutečnosti zde přitom žijí hned dva.

Navrhovatelky své argumenty nedokázaly podložit reálnými důkazy. Při odvolávání se na veřejné mínění nebyly schopny vyčíslit, kolika lidí se na názor ptaly. Stejně tak nedokázaly doložit, že by s volebními obálkami docházelo k manipulacím ze strany komisí. Nedůvodné bylo i poukazování na rozptyl preferencí v jednotlivých okrscích. Při bližším přezkoumání totiž vyšlo najevo, že rozdíly nebyly tak velké, jak se navrhovatelky domnívaly. Zisk hnutí SPD, který označovaly za nepřiměřeně vysoký, navíc mohl být ještě výraznější, pokud by k volbám přišli všichni, kdo hnutí v loňském roce podpořili při volbách do Poslanecké sněmovny.

Čtěte také:

V čele Slaného zůstává starosta Martin Hrabánek

Soud si nechal doručit zapečetěné obálky a po jejich otevření nezískal žádnou indicii svědčící o tom, že byl výsledek voleb ovlivněn nebo nepravdivě vykázán. Namátkové kontroly také ukázaly, že výsledky jednotlivých stran nejsou náhodné, ale tvořené skutečnými součty hlasů značených v příslušných arších.

Jelikož soud neshledal žádné pochybení, návrh na zneplatnění voleb zamítl. Teď už se jen čeká na svolání ustavujícího zastupitelstva, jehož termín by měl být vyhlášen nejpozději na 21. listopad.

Autor: (jk)