Central Tři sestry XINDL X Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO podzimní koncerty
  • SBF
  • SAMK
  • Nohavica

Korupční kauzou kladenských autoškol a zkušebních komisařů se opět zabýval soud

Pátek, 2. Listopad 2018 07:20

Soudní proces s instruktory kladenských autoškol a zkušebními komisaři pokračuje. Čtyři muži měli podle obžaloby pomoci desítkám žadatelů získat řidičský průkaz bez absolvování teoretické zkoušky. Jejich přičiněním tak silnice brázdí mimo jiné i zcela negramotný člověk.

Korupční kauzou kladenských autoškol a zkušebních komisařů se opět zabýval soud (Ilustrační foto: KL)

Obžalobě čelí dva zkušební komisaři a dva instruktoři kladenských autoškol. Podle státního zástupce až čtyřiceti lidem pomohli podvodem získat řidičský průkaz. Instruktoři měli za své žáky vykonávat teoretické zkoušky, o čemž komisaři věděli, ale za úplatky v řádech tisíců korun mlčeli. Mnozí žáci navíc ani nesplnili povinný počet jízd.

Takto získané řidičské průkazy jsou dodnes platné. Jeden vlastní i muž, který neumí číst ani psát. Přesto však jako zázrakem u teoretické zkoušky exceloval.

Hlavní líčení tento týden pokračovalo výslechem svědků, kteří způsoby udělování řidičských oprávnění popsali. Předloženy byly také důkazní materiály – telefonní odposlechy a záznamy z kamer. Jeden z komisařů už v minulosti připustil, že úplatky přijal. Ostatní to ale odmítají. Žadatelům prý pomáhali z dobré vůle. Někteří žáci totiž podle slov advokáta Luďka Vojta sice nebyli schopni uspět u testu z teorie, nicméně za volantem byli bezproblémoví. Uvedl také, že testy v autoškolách jsou příliš složité a s pochopením otázek mohou mít problémy i vysokoškolsky vzdělaní lidé.

Čtěte také:

V kladenském Tescu zloděj ukradl oříšky, potom napadl ostrahu a zavřel se na záchodech

Před dvěma lety stanuli poprvé na lavici obžalovaných tři komisaři. Jeden už byl odsouzen ke dvěma rokům odnětí svobody s tříletou podmínkou a zákazem činnosti na tři roky. Další dva mohou za zneužití pravomoci úřední osoby vyfasovat trest na tři roky až deset let. Lidem, kteří komisaře upláceli, hrozí nanejvýš šest let vězení. V případě odsouzení obžalovaných se soud zaměří na otázku případného odebrání nelegálně získaných řidičských průkazů. Jasno by mohlo být na konci listopadu, kdy u soudu zazní závěrečné řeči.

Autor: (jk)


banbad