Central Tři sestry XINDL X Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO podzimní koncerty
  • SBF
  • SAMK
  • Nohavica

Zima klepe na dveře, přezujte svá auta!

Čtvrtek, 1. Listopad 2018 07:00

I babí léto pomalu končí, proto je třeba mít na paměti, že podle zákona, ale především kvůli bezpečnosti, už auta musí jezdit na zimních pneumatikách.

Zima klepe na dveře, přezujte svá auta! (Ilustrační foto: KL)

Zákon o silničním provozu říká, že od 1. listopadu do 31. března je řidič povinen užívat zimní pneumatiky, a to v těchto případech:

  • na pozemní komunikaci se nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza
  • vzhledem k povětrnostním podmínkám lze předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza
  • na silnici je umístěna značka „Zimní výbava“

Zákonodárce výměnu pneumatik pro zimní období stanovil z toho důvodu, že na našich silnicích je na podzim a v zimě vysoký počet dopravních nehod a jejich nejčastější příčinou je právě jízda na letních pneumatikách.

Důležité je vědět, že osobní vozidla musí mít zimní pneumatiky na všech kolech, nikoliv jen na hnané nápravě, jako tomu bylo dříve. Vozidlo vybavené zimními pneumatikami má vyšší přilnavost na ledu i sněhu, lepší stabilitu v zatáčkách a podstatně kratší brzdnou dráhu. Minimální hloubka dezénu je 4 mm.

Čtěte také:

Hornický skanzen Mayrau chystá výstavu o těžebním průmyslu

Pokud při silniční kontrole policisté zjistí, že řidič nemá předepsané zimní pneumatiky, hrozí mu udělení blokové pokuty ve výši až 2 000 korun. Pokud případ bude projednáván ve správním řízení, může být pokuta až 2 500 korun.

„Přizpůsobte rychlost danému počasí, dodržujte pravidla silničního provozu, abyste se vždy vrátili ze svých cest bezpečně domů,“ apeluje na řidiče policejní mluvčí Michaela Nováková.

Autor: (kh)


banbad