Central Tři sestry XINDL X Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO podzimní koncerty
  • SBF
  • SAMK
  • Nohavica

V kladenském Kině Sokol zazní ozvěna Výstřelů v Miami

Středa, 31. Říjen 2018 07:30

Za přítomnosti autora filmu Stanislava Motla promítne Kino Sokol ve čtvrtek 8. listopadu dokument o kladenském rodákovi Antonínu Čermákovi. Mimořádnou projekci snímku mapujícího život 34. starosty amerického Chicaga uvede autor průvodním slovem.

V kladenském Kině Sokol zazní ozvěna Výstřelů v Miami (Foto: KL)

„Byl charismatický. Ztělesnění energie a síly. Lidé toužili být mu nablízku. Chtěli ho následovat.“ Tato slova řekl v Chicagu při natáčení dokumentu o Antonínu Čermákovi jeho vnuk Anton Cermak Kerner. Čermák byl opravdu výjimečný: Čech, který vystoupal do vysokých pater americké politiky. Muž, který již od svých jedenácti let musel tvrdě pracovat, aby měl vůbec co jíst. Člověk mimořádné vůle, který dokázal po nocích vystudovat a obstát v dravém podnikatelském světě. Aby si splnil svůj americký sen. V roce 1931 se stal starostou Chicaga. O dva roky později podlehl zraněním, která utrpěl při atentátu. To když v Miami vítal amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta. Střelcem byl italský přistěhovalec Giuseppe Zangara. Střílel na prezidenta? Nebo měl zájem na likvidaci Čermáka, kterému se krátce předtím podařilo uvrhnout za mříže mafiána Al Capona? To je dodnes záhadou.

Čtěte také:

Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

Odkazu Antonína Čermáka se dodnes klaní nejen česká menšina v Chicagu, která si památku slavného krajana s hrdostí připomíná. V metropoli státu Illinois nese jeho jméno jedna z nejdelších a nejrušnějších ulic.

Program věnovaný Čermákovi začíná v kladenském Kině Sokol ve čtvrtek 8. listopadu od 19 hodin. Vstupné je dobrovolné. Před začátkem promítání bezmála hodinového dokumentárního snímku se jeho autor s diváky podělí o zážitky z natáčení.

Autor: (jk)


banbad