Central Tři sestry XINDL X Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO podzimní koncerty
  • SBF
  • SAMK
  • Nohavica

Hornický skanzen Mayrau chystá výstavu o těžebním průmyslu

Středa, 31. Říjen 2018 07:10

V Hornickém skanzenu Mayrau můžete od 4. listopadu do 17. března příštího roku navštívit výstavu industriálních fotografií Viktora Máchy s názvem Hutě.

Hornický skanzen Mayrau chystá výstavu o těžebním průmyslu (Foto: KL)

Fotograf Viktor Mácha se systematicky věnuje mapování krásy těžkého průmyslu. Pravidelně cestuje po celém světě a dokumentuje fungující závody, jako například železárny, ocelárny, válcovny, kovárny, slévárny a koksovny. S postupným útlumem průmyslu nám před očima mizí podstatná součást kultury, která spoluutvářela celé 20. století. Jeho snímky si kladou za cíl jediné. Objektivní zaznamenávání krásy těžkého průmyslu a nenávratně mizejících technologických procesů spjatých s výrobou a zpracováním kovů.

Levná čínská ocel, politicky motivovaná touha po zelenějších kontinentech i převratné pokroky technologií výroby posledních let mění náš svět k nepoznání. Průmyslová revoluce skončila a dinosauři v podobě majestátních vysokých pecí a kovově vrzajících těžních věží jsou před vyhynutím. Je tak možné, že naše generace bude jednou z posledních, která tento fascinující svět temně dunících továrních hal na vlastní kůži pocítí.

Čtěte také:

Kladno oslavilo sto let republiky a vzpomnělo na oběti první světové války

U příležitosti vernisáže, která se uskuteční v sobotu 3. listopadu od 15 hodin, bude také mimořádně zpřístupněna mechanická dílna Hornického skanzenu Mayrau s ukázkou práce konzervátora skanzenu. Uvidíte zde stroje a strojní zařízení, které sloužily v době provozu dolu jako prostředek pro servisní případně výrobní služby pro povrchová, ale hlavně hlubinná pracoviště dolu Mayrau a dolu Ronna. Konzervace a instalace strojů v dílnách probíhala pod taktovkou konzervátora skanzenu Josefa Příplaty v červenci až říjnu 2018.

Autor: Lucie Cirkva Chocholová


banbad