Central Tři sestry XINDL X Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO podzimní koncerty
  • SBF
  • SAMK
  • Nohavica

FOTO: Na kladenské škole E. Beneše odhalili historické fresky

Pátek, 19. Říjen 2018 07:30

Každá škola usiluje o to, aby její interiér byl příjemný a zajímavý. Nejinak je tomu i ve Střední odborné škole a Středním odborném učilišti na náměstí Edvarda Beneše v Kladně. V prostorách této školy se nacházejí unikátní fresky, které mají velmi zajímavou historii.

Foto: Magdalena Koryntová

Technikou malované mozaiky je vytvořil uznávaný malíř a grafik Alois Všetečka, který v tehdy ještě Masarykově škole práce působil jako interní učitel výtvarné výchovy. Nástěnné obrazy nechalo před deseti lety zakrýt bývalé vedení školy, nyní jsou opět postupně odhalovány a renovovány. Jsou to postavy tradičních řemesel spojených s Masarykovou školou práce – kadeřnice, švadlena, horník, kovář a další.

Ředitel školy Mgr. Petr Paták k tomu říká: „Postupně chceme odhalit i zbývající mozaiky, neboť ke škole neodmyslitelně patří. Promítá se do nich téměř devadesátiletá historie školy. V průběhu podzimních prázdnin započnou práce na obnově dvou velkých fresek ve vestibulu budovy. Děkuji všem zaměstnancům, kteří se spolupodíleli na odkrytí historických fresek.“               

Do školy se také z Památníku Lidice vrátil obraz Aloise Všetečky z roku 1947. Zachycuje lidickou tragédii z června 1942 a na obraze jsou uvedena jména dvanácti absolventů školy, kteří nepřežili vyhlazení obce nacisty.

V mezipatře školy je umístěn dar rodiny malíře Všetečky, jeho autoportrét. Bývalý učitel shlíží na to, jakým důstojným způsobem současní žáci i zaměstnanci spravují jeho odkaz a jsou na něj náležitě pyšní.

Čtěte také:

Preventivní semináře o kybernetické kriminalitě míří i do kladenských škol

 Kdo byl Alois Všetečka

(1893–1963) Malíř, grafik, restaurátor obrazů a učitel výtvarné výchovy. Studoval malířskou školu v Praze a malířskou akademii v Krakově. Interní učitel výtvarné výchovy Masarykovy školy práce v Kladně. Šéf výpravy městského divadla v Kladně a Olomouci. Věnoval se malbě krajin, především však portrétů a karikatur kladenského veřejného života. Tyto zveřejňoval v časopisech pod názvem Kladenské hlavy a palice. Restauroval staré malby v Hájku, kladenském muzeu a galerii v Mělníku. Vystavoval v Kladně, Praze a na Táborsku.


Autor: Dana Kolářová


banbad