Central Kladno Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SBF
  • SAMK
  • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Složení kladenské koalice vzbudilo emoce. Pospíšil se rozčiluje, Fiala žádá vysvětlení

Úterý, 9. Říjen 2018 07:10

Kladno se bezprostředně po oznámení koaliční dohody ODS, ANO 2011, Kladeňáků a SPD stalo středem mediálního zájmu. Čtyřčlenný pakt nejenže odsunul vítěze voleb VPK do opozice, ale také zaujal svým různorodým složením, které nebylo celostátním předsednictvům jednotlivých stran zcela po chuti.

Složení kladenské koalice vzbudilo emoce. Pospíšil se rozčiluje, Fiala žádá vysvětlení (Ilustrační foto: KL)

Znepokojen nastalou situací byl zejména předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, jehož stranický kolega Petr Hašek (kandidoval za Kladeňáky) se upsal spolupráci s hnutím SPD, ačkoli se tak ocitl v rozporu se stanovami své mateřské strany.

„Koaliční paktování s SPD je nepřijatelné. TOP 09 má platné usnesení, kterým tuto spolupráci zakazuje. Dotyčný člen kladenské topky má jen dvě možnosti – vystoupit z koalice, nebo vystoupit ze strany. Jinak bude vyloučen pro porušení hodnot TOP 09,“ uvedl Pospíšil na svém Twitteru.

Hašek se dlouho nerozpakoval, zvolil si druhou možnost. „Jsem si vědom, že uzavření spolupráce s SPD, byť na komunální úrovni a navíc v této velmi specifické situaci, je jednání, které vedení TOP 09 může považovat a také považuje za vybočení ze směru, kterým tato strana jde,“ uvedl v prohlášení. „Striktně jedinou možností, jak splnit to, co jsme našim voličům slíbili, bylo vytvoření povolební koalice s ODS, ANO a SPD. Ačkoliv pro nás byla tato koalice dříve nepředstavitelná, společným jednáním jsme došli k zásadní programové shodě ve většině priorit,“ ospravedlnil své jednání Hašek.

Dalším, kdo neměl z podoby nové kladenské koalice přílišnou radost, byli přední představitelé ODS. Občanští demokraté sice nepřijali ustanovení, které by vylučovalo spolupráci s SPD, avšak dle slov místopředsedkyně Alexandry Udženiji „nejde o preferovanou variantu“.

Předseda Občanské demokratické strany Petr Fiala připustil, že situace je v mnoha ohledech specifická. „Pokud vím, kampaň v Kladně byla velmi vyhrocená, doprovázená masivními anonymními útoky na opozici. Detaily ale neznám, předpokládám, že se s kolegy z vedení sejdeme se zástupci kladenské ODS a budeme chtít slyšet jejich vysvětlení nastalé situace,“ vzkázal prostřednictvím tiskové mluvčí pro web iDnes.cz.

Čtěte také:

Kladenští plavci dali o sobě patřičně vědět

Zbystřili také Piráti, jejichž zástupce Jakub Václavovič kandidoval za uskupení Kladeňáci. Předsednictvo krajského sdružení Pirátů spolupráci s SPD odmítá. V případě, že by Václavovič do koalice vstoupil, může být ze strany vyloučen. Podle posledních informací se tak ale nestane. Svého mandátu se vzdá ve prospěch náhradnice Anny Gamanové.

„Kdo žije v Kladně a zná místní atmosféru ví, že Kladno nutně potřebuje změnu ve vedení města. Vstupem do koalice jsme se rozhodli tuto změnu umožnit. Děkujeme všem, kteří naše nelehké rozhodování pochopili a podpořili. Čekají nás čtyři roky, během kterých budeme tvrdě pracovat na splnění našeho programu,“ uvedl v prohlášení lídr Kladeňáků Tomáš Kutil. 

Lidovci ani Starostové a nezávislí, jejichž zástupci ve sdružení Kladeňáci také figurují, se k situaci zatím nevyjádřili. Ani u nich nelze čekat že spolupráci s SPD uvítají. Vnitrostranická pnutí by však na složení kladenské koalice neměla nic změnit. Zatímco se ostatní dohadují, předseda SPD Tomio Okamura si kladenskou koalici na Twitteru pochvaluje, přestože se obyčejně vymezuje vůči většině zmíněných stran.

Autor: (jk)


banbad