HORKÝŽE SLÍŽE Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO podzimní koncerty
 • SBF
 • SAMK
 • J.A.R

Složení kladenské koalice vzbudilo emoce. Pospíšil se rozčiluje, Fiala žádá vysvětlení

Úterý, 9. Říjen 2018 07:10

Kladno se bezprostředně po oznámení koaliční dohody ODS, ANO 2011, Kladeňáků a SPD stalo středem mediálního zájmu. Čtyřčlenný pakt nejenže odsunul vítěze voleb VPK do opozice, ale také zaujal svým různorodým složením, které nebylo celostátním předsednictvům jednotlivých stran zcela po chuti.

Složení kladenské koalice vzbudilo emoce. Pospíšil se rozčiluje, Fiala žádá vysvětlení (Ilustrační foto: KL)

Znepokojen nastalou situací byl zejména předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, jehož stranický kolega Petr Hašek (kandidoval za Kladeňáky) se upsal spolupráci s hnutím SPD, ačkoli se tak ocitl v rozporu se stanovami své mateřské strany.

„Koaliční paktování s SPD je nepřijatelné. TOP 09 má platné usnesení, kterým tuto spolupráci zakazuje. Dotyčný člen kladenské topky má jen dvě možnosti – vystoupit z koalice, nebo vystoupit ze strany. Jinak bude vyloučen pro porušení hodnot TOP 09,“ uvedl Pospíšil na svém Twitteru.

Hašek se dlouho nerozpakoval, zvolil si druhou možnost. „Jsem si vědom, že uzavření spolupráce s SPD, byť na komunální úrovni a navíc v této velmi specifické situaci, je jednání, které vedení TOP 09 může považovat a také považuje za vybočení ze směru, kterým tato strana jde,“ uvedl v prohlášení. „Striktně jedinou možností, jak splnit to, co jsme našim voličům slíbili, bylo vytvoření povolební koalice s ODS, ANO a SPD. Ačkoliv pro nás byla tato koalice dříve nepředstavitelná, společným jednáním jsme došli k zásadní programové shodě ve většině priorit,“ ospravedlnil své jednání Hašek.

Dalším, kdo neměl z podoby nové kladenské koalice přílišnou radost, byli přední představitelé ODS. Občanští demokraté sice nepřijali ustanovení, které by vylučovalo spolupráci s SPD, avšak dle slov místopředsedkyně Alexandry Udženiji „nejde o preferovanou variantu“.

Předseda Občanské demokratické strany Petr Fiala připustil, že situace je v mnoha ohledech specifická. „Pokud vím, kampaň v Kladně byla velmi vyhrocená, doprovázená masivními anonymními útoky na opozici. Detaily ale neznám, předpokládám, že se s kolegy z vedení sejdeme se zástupci kladenské ODS a budeme chtít slyšet jejich vysvětlení nastalé situace,“ vzkázal prostřednictvím tiskové mluvčí pro web iDnes.cz.

Čtěte také:

Kladenští plavci dali o sobě patřičně vědět

Zbystřili také Piráti, jejichž zástupce Jakub Václavovič kandidoval za uskupení Kladeňáci. Předsednictvo krajského sdružení Pirátů spolupráci s SPD odmítá. V případě, že by Václavovič do koalice vstoupil, může být ze strany vyloučen. Podle posledních informací se tak ale nestane. Svého mandátu se vzdá ve prospěch náhradnice Anny Gamanové.

„Kdo žije v Kladně a zná místní atmosféru ví, že Kladno nutně potřebuje změnu ve vedení města. Vstupem do koalice jsme se rozhodli tuto změnu umožnit. Děkujeme všem, kteří naše nelehké rozhodování pochopili a podpořili. Čekají nás čtyři roky, během kterých budeme tvrdě pracovat na splnění našeho programu,“ uvedl v prohlášení lídr Kladeňáků Tomáš Kutil. 

Lidovci ani Starostové a nezávislí, jejichž zástupci ve sdružení Kladeňáci také figurují, se k situaci zatím nevyjádřili. Ani u nich nelze čekat že spolupráci s SPD uvítají. Vnitrostranická pnutí by však na složení kladenské koalice neměla nic změnit. Zatímco se ostatní dohadují, předseda SPD Tomio Okamura si kladenskou koalici na Twitteru pochvaluje, přestože se obyčejně vymezuje vůči většině zmíněných stran.

Autor: (jk)


banbad


 1. sport

  Kladeňáci zvládli penalty a vezou z Meteoru dva body

 2. zprávy

  V Kladně vyřídí operátoři záchranky až 1500 hovorů denně

 3. zprávy

  Sedmileté Amálce z Doks přispívá na rehabilitační pobyty Dobrý anděl

 4. sport

  Volejbalisté Kladna nezvládli další tie-break, tentokrát ve Zlíně

 5. sport

  Gólová přestřelka nakonec znamenala dva body pro kladenské Rytíře

 6. foto

  FOTO: Plzeňská zeď jménem Navara vychytala hráče Alpiqu

 7. zprávy

  Kladenští musheři zahájili letošní sezonu v Abertamech

 8. zprávy

  Ve Slaném se zrodila koaliční dohoda, starosta Hrabánek zůstane ve funkci

 9. foto

  FOTO: Na kladenské škole E. Beneše odhalili historické fresky

 10. rozhovor

  Jiří Klesnil: Se sezónou jsem maximálně spokojený!

 11. foto

  FOTO: Ve Slaném je od čtvrtka namontován babybox nové generace

 12. pozvánka

  Žáci kladenských škol mohou navštívit zákulisí Centralu Kladno

 13. foto

  Při dopravní nehodě u Hořešovic vyhasl život řidiče dodávky

 14. zprávy

  Kladenské Vánoce v ohrožení? Rada města zrušila zakázky na jejich zajištění

 15. pozvánka

  Kladenská nemocnice bude slavit Světový den seniorů, kostí a kloubů

 16. zprávy

  Provoz ekologického střediska Čabárna podpoří krajská dotace

 17. pozvánka

  Zlonické železniční muzeum hostí oslavy 700 let obce Lisovice

 18. krimi

  Vandal se v Kladně vyřádil na octavii, škoda jde do desetitisíců

 19. pozvánka

  Legendární Horkýže Slíže míří do Kladna! A bude to nářez

 20. zprávy

  Preventivní semináře o kybernetické kriminalitě míří i do kladenských škol