Central Kladno Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SBF
  • SAMK
  • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Ve čtvrtek se v kladenské nemocnici uskuteční Světový den zraku

Úterý, 9. Říjen 2018 07:20

Druhý říjnový čtvrtek, který letos připadá na 11. října, každoročně patří Světovému dni zraku. Ten se v kladenské nemocnici odehraje od 9 do 12 hodin, a to v atriu budovy CAM (Centra akutní medicíny). Hlavním cílem kampaně, koordinované Světovou zdravotnickou organizací (WHO), je poukázat na skutečnost, že v boji proti ztrátě zraku je nejúčinnější prevence, včasná diagnostika a dostupná léčba.

Ve čtvrtek se v kladenské nemocnici uskuteční Světový den zraku (Ilustrační foto: KL)

„Oči jsou pro nás velice důležitým smyslovým orgánem a těmito pravidelnými akcemi bychom rádi apelovali na lidi, aby nepodceňovali preventivní vyšetření a nechali si alespoň jednou za dva roky zrak vyšetřit. Včasná návštěva ordinace a jednoduchá vyšetření mohou pacienta zachránit před vážnými komplikacemi se zrakem,“ řekl primář očního oddělení kladenské nemocnice Jan Blumenstein.

Zrak – smysl, o který je nutné pečovat

Oči ohrožuje celá řada negativních vlivů, jako jsou například znečištěné ovzduší, UV záření nebo cigaretový kouř. Očím nesvědčí ani nadměrné namáhání, například čtení při nedostatečném nebo nevhodném osvětlení, dlouhodobé sledování televize nebo práce na počítači. Špatný zrak totiž může vést k bolestem hlavy, k únavě a ke špatnému soustředění.

Jak si uchovat zdravé oči

Základem zdravého zraku je především zdravý životní styl nebo správná léčba celkových onemocnění, která mohou vést k očním komplikacím, především u cukrovky nebo u neléčeného vysokého tlaku. Důležité je i používání ochranných pomůcek v práci, při sportu a ve volném čase. Při potížích bychom neměli odkládat návštěvu očního lékaře, protože platí, že nejzávažnějším příznakem očního onemocnění je náhlý pokles zraku zejména na jednom oku.

Čtěte také:

Kladno má pestrobarevnou koalici, vítězná VPK zůstává v opozici

Po čtyřicítce si nechte kouknout do očí

„Bylo by dobré, kdyby pacienti kolem 45-50 let věku absolvovali jednoduché vyšetření na přístroji OCT (optická koherentní tomografie), které je schopno časné změny odhali,t a tím umožnit zahájení včasné léčby. Toto vyšetření je bezbolestné a trvá jen pár minut. Provádíme ho na našem oddělení za přímou platbu 500 korun,“ sdělil Jan Blumenstein a dodal: „Pravidelné vyšetření bych doporučil hlavně diabetikům. Povinnost provádět preventivní vyšetření zraku mají i dětští lékaři. Přesto se domnívám, že je prevence u jinak zdravých lidí důležitá. Například k odhalení zeleného zákalu, který nebolí, a nevratná ztráta zraku se může odhalit pozdě.“

Autor: Hana Senohrábková


banbad