Central Kladno Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SBF
  • SAMK
  • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Co je dobré vědět, než vhodíte hlasovací lístek do volební urny

Pátek, 5. Říjen 2018 07:40

Volební systém komunálních voleb do zastupitelstev obcí stojí na většinové volbě stran a hnutí. Počty členů jedné strany v zastupitelstvu vychází z celkového počtu hlasů, které tato volební strana obdrží od voličů.

Ilustrační foto: KL

Označí-li volič křížkem celou volební stranu, obdrží všichni kandidáti této strany po jednom hlasu a strana obdrží tolik hlasů, kolik má na své listině kandidátů.

Zaškrtne-li volič jednotlivé kandidáty z různých stran v rámečcích před jejich jmény, obdrží tito kandidáti jeden hlas a každá strana tolik hlasů, kolik jejích kandidátů bylo označeno. Zbytek hlasů do celkového počtu pak obdrží volební strana, kterou volič dále označil v rámečku u jejího názvu. Strana, která chce mít svoje kandidáty v zastupitelstvu, musí získat minimálně pět procent z celkového počtu platných hlasů.

Může se také stát, že kandidát, který jako jednotlivec obdrží nejvíce hlasů ze všech kandidátů veškerých politických stran, nemusí být do zastupitelstva zvolen, pokud jeho strana jako celek nezíská potřebný počet hlasů. Čím více hlasů konkrétní strana obdrží, tím více míst v zastupitelstvu získá. Proto pečlivě zvažte, zda kroužkováním jednotlivých kandidátů svým favoritům v boji o zastupitelské křeslo pomůžete.

Čtěte také:

Středočeský kraj si připomíná T. G. Masaryka i stoletou historii republiky

Volební místnosti se na Kladensku otevřou v pátek 5. října od 14 do 22 hodin, v sobotu 6. října potom od 8 do 14 hodin. Voličský průkaz není v případě komunálních voleb možno využít.

Autor: (jk)


banbad