Central Kladno Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SBF
  • SAMK
  • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

V Galerii Kladenského zámku vystoupí Duo saxofONA a akordeON

Čtvrtek, 4. Říjen 2018 07:00

Duo saxofONA a akordeON se Kladeňákům představí v Galerii Kladenského zámku, a to v rámci tradičních podzimních koncertů. Jejich tóny si můžete vychutnat již příští úterý 9. října od 19 hodin.

Kladenský zámek (Foto: KL)

Seskupení vzniklo v roce 2016 na Pražské konzervatoři, tvoří ho Filip Kratochvíl a Štěpánka Šediváková. Na mezinárodní soutěži v Praze obsadilo druhé místo a stalo se jedním z nejvýraznějších studentských komorních uskupení na Pražské konzervatoři v současnosti.

Oba zmiňované nástroje nejsou typickými nástroji klasické hudby. Jsou spíše spojovány s ostatními žánry. Pro saxofon je typický jazz, pro akordeon pak folk nebo world music. Repertoár je tímto poněkud ovlivněn a vedle klasických, originálních skladeb pro akordeon a saxofon, obsahuje i skladby ovlivněné jinými styly, které leží na pomezí vážné hudby, world music, jazzu nebo argentinského tanga.

Duo saxofONA a akordeON představuje dva moderní nástroje ve světle klasické hudby. 

Filip Kratochvíl (1996) se narodil v Kladně do hudební rodiny. Jeho hudebními začátky ho provedl Pavel Tomáško, u kterého absolvoval dva cykly hry na klavír na kladenské ZUŠ 5. května. Ve svých patnácti letech pak Filip začal studovat hru na akordeon u Ladislava Knížete na téže škole. Vybaven již technikou ze hry na klavír, obsadil po dvou letech hry na akordeon 3. místo v celostátním kole soutěže ZUŠ. Nyní studuje na Pražské konzervatoři ve třídě Josefa Hřebíka. Mezi své největší umělecké úspěchy řadí ceny z mezinárodních soutěží, jako třeba například 2. cena Ostrava, 2. cena Trossingen – Německo, 3. cena Alcobaca – Portugalsko.

Opakovaně vystoupil jako sólista za doprovodu kladenského komorního smyčcového orchestru (KKO). Účinkoval v souboru Conservatory modern, externě spolupracuje s orchestrem Státní opery a má za sebou i nahrávání filmové hudby. Účinkuje v Duu saxofON a akordeON se Štěpánkou Šedivákovou. Kromě hudby se věnuje studiu psychologie na Karlově Univerzitě.

Čtěte také:

Kladenské divadlo odehraje v sobotu první premiéru nové sezony

Štěpánka Šediváková se narodila v roce 1997 v Praze. Hru na zobcovou flétnu začala studovat roku 2002 na Základní umělecké škole Adolfa Voborského u Milana Arnera. V roce 2007 začíná u stejného kantora studovat hru na saxofon. V roce 2012 nastoupila ke studiu hry na saxofon na Pražskou konzervatoř do třídy Pavla Fiedlera. Absolvovala několik ročníků interpretačních kurzů v Ostravě pod vedením Pawla Gusnara, Phillipe Portejoie a dalších. Účastnila se mezinárodních kurzů ve Vídni, kde výuku vedl Arno Bornkamp a mezinárodních kurzů v Bratislavě.

Úspěchy zaznamenala také na několika soutěžích. Již v roce 2010 se zúčastnila koncertního turné a soutěže v Itálii. V roce 2013 obdržela 1. cenu ve hře na saxofon v Rusku – Železnogorsk. V roce 2016 obhájila titul čestného uznání a v listopadu 2017 obsadila na soutěži Pardubické dechy 3. místo.

Své studium na Pražské konzervatoři zakončila absolventským koncertem za doprovodu Symfonického orchestru Pražské konzervatoře. 

Autor: Lenka Růžková