HORKÝŽE SLÍŽE Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO podzimní koncerty
 • SBF
 • SAMK
 • J.A.R

Osobnosti města Kladna: František Kloz

Středa, 3. Říjen 2018 10:45

Jejich jména jste určitě někdy slyšeli. Po mnohých z nich se v Kladně jmenují ulice, jiní zde mají pamětní desky. Přestože na jejich odkaz denně narážíte, často možná netušíte, čím byli tito lidé významní. Seriál Kladenských listů si klade za cíl osobnosti spjaté s historií města čtenářům přiblížit. Tváří dnešního dílu je František Kloz.

František Kloz (Foto: Lidové noviny)

Legenda kladenského fotbalu se na rodila 19. května 1905 v Mlékosrbech u Nového Bydžova. Když bylo Františkovi pět, jeho otec zemřel při nehodě v sodovkárně. Vyrůstal tak v chudých poměrech pouze s matkou a starším bratrem.

Do Kladna se dostal po humorné příhodě. V roce 1928 v dresu Roudnice nad Labem při vzájemném zápase udělal dojem na kladenské funkcionáře. Kluboví činovníci pak vyjeli do Slaného s pokynem podepsat po utkání zdejšího týmu s Roudnicí smlouvu s pravou spojkou hostujícího celku. Jako naschvál nastoupil František do tohoto utkání na pozici levé spojky, napravo běhal jeho spoluhráč Frengl. Po menších komplikacích nakonec dorazil na Kladno ten správný hráč − Kloz.

Jen za první dvě sezony v nejvyšší soutěži nastřílel Kloz 21 branek v 26 utkáních, čímž si řekl o pozornost pražských klubů. Ani ve Slavii, ani později ve Spartě se však příliš neprosadil. Vrátil se tedy tam, kde mu to šlo nejlépe. V dresu Kladna se Spartě pomstil v ročníku 1933/1934, když pěti brankami zajistil svému týmu fantastické vítězství 5:1.

S Kladnem se František podíval za oceán. Do amerického Chicaga pozval hráče starosta Antonín Čermák, kladenský rodák. Slavnostního přijetí svých krajanů se však Čermák nedožil. V březnu 1933 podlehl zraněním, která utrpěl při nezdařeném atentátu, jehož terčem mohl být on sám, nebo americký prezident Roosevelt.

Kloz byl také u největších úspěchů kladenského SK, které v třicátých letech válelo v obdobě dnešní Ligy mistrů. Roku 1934 triumfovalo Kladno na hřišti Interu Milán zásluhou dvou Klozových tref, které znamenaly postup do čtvrtfinále. O několik let později svedlo Kladno bitvu s věhlasným turínským Juventusem. František při tom všem působil jako ošetřovatel v ordinaci doktora Josefa Neumanna, který ho do Kladna přivedl.

V historii kladenské kopané nikdo nenastřílel více branek. Kloz je sedmým nejlepším střelcem v tabulce prestižního Klubu ligových kanonýrů se 175 přesnými zásahy, z nichž pouze tři nebyly v dresu Kladna. Dvakrát se stal nejlepším střelcem ligy, za reprezentaci rozvlnil síť šestkrát v deseti utkáních. Nikdy neoplýval brilantní technikou. Zdobila ho zarputilost, rychlost a přesná střela.

Ve 35 letech se Kloz z ligového fotbalu stáhnul. Přes Slaný putoval do Roudnice, o tři roky později přestoupil do týmu SK Vinařice, za který 1. května roku 1945 odehrál své poslední životní utkání.

Nebyl totiž bojovníkem pouze na hřišti. Na sklonku války se jako nevoják aktivně účastnil protifašistického odboje. Šest dní po zmiňovaném zápase bojoval proti okupantům o muniční sklad u Hříškova. Když přebíhal silnici, zasáhla ho do nohy střela.

Do nemocnice putoval s rozdrcenou stehenní kostí a roztrhaným svalstvem. Kvůli dalším komplikacím navrhl ošetřující lékař amputaci nohy, s čímž Kloz zpočátku nesouhlasil. Když změnil názor, bylo už pozdě. Po měsíčním boji zraněním 13. června 1945 podlehl.

„V dolině pod kladenským kostelíkem je nesmírný klid; jen zpovzdálí zaznívá křik kluků, honících na plácku mičudu. Kvetou tu kaštany a ve vzduchu voní pozdní jaro. Na černém mramoru jeho usměvavá tvář, ramena a hruď ve fotbalovém dresu. A jenom dvě slova a několik číslic: František Kloz, 19. 5. 1905 13. 6. 1945“ Ota Pavel, Plná bedna šampaňského, 1967

Čtěte také:

Osobnosti města Kladna: Antonín Čermák

Kladenský fotbalový  Stadion Františka Kloze sídlící ve stejnojmenné ulici nese jeho jméno od roku 1969.

 Autor: (jk)


banbad


 1. sport

  Kladeňáci zvládli penalty a vezou z Meteoru dva body

 2. zprávy

  V Kladně vyřídí operátoři záchranky až 1500 hovorů denně

 3. zprávy

  Sedmileté Amálce z Doks přispívá na rehabilitační pobyty Dobrý anděl

 4. sport

  Volejbalisté Kladna nezvládli další tie-break, tentokrát ve Zlíně

 5. sport

  Gólová přestřelka nakonec znamenala dva body pro kladenské Rytíře

 6. foto

  FOTO: Plzeňská zeď jménem Navara vychytala hráče Alpiqu

 7. zprávy

  Kladenští musheři zahájili letošní sezonu v Abertamech

 8. zprávy

  Ve Slaném se zrodila koaliční dohoda, starosta Hrabánek zůstane ve funkci

 9. foto

  FOTO: Na kladenské škole E. Beneše odhalili historické fresky

 10. rozhovor

  Jiří Klesnil: Se sezónou jsem maximálně spokojený!

 11. foto

  FOTO: Ve Slaném je od čtvrtka namontován babybox nové generace

 12. pozvánka

  Žáci kladenských škol mohou navštívit zákulisí Centralu Kladno

 13. foto

  Při dopravní nehodě u Hořešovic vyhasl život řidiče dodávky

 14. zprávy

  Kladenské Vánoce v ohrožení? Rada města zrušila zakázky na jejich zajištění

 15. pozvánka

  Kladenská nemocnice bude slavit Světový den seniorů, kostí a kloubů

 16. zprávy

  Provoz ekologického střediska Čabárna podpoří krajská dotace

 17. pozvánka

  Zlonické železniční muzeum hostí oslavy 700 let obce Lisovice

 18. krimi

  Vandal se v Kladně vyřádil na octavii, škoda jde do desetitisíců

 19. pozvánka

  Legendární Horkýže Slíže míří do Kladna! A bude to nářez

 20. zprávy

  Preventivní semináře o kybernetické kriminalitě míří i do kladenských škol