HORKÝŽE SLÍŽE Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO podzimní koncerty
  • SBF
  • SAMK
  • J.A.R

V Památníku Lidice můžete ve čtvrtek vidět představení Drahá mama/Dear Alice

Úterý, 2. Říjen 2018 07:40

Památník Lidice pořádá další ročník Lidických zimních večerů. Ten první proběhne ve čtvrtek 4. října od 18 hodin a jedná se o představení Drahá mama/Dear Alice v podání Máši Málkové a Dany Černé.

Foto: Památník Lidice

Čtrnáctý ročník Lidických zimních večerů bude zahájen ve čtvrtek 4. října divadelním představením Drahá mama/Dear Alice v podání hereček Máši Málkové a Dany Černé. Jedná se o scénické čtení důvěrných dopisů dvou žen nejbližších Tomáši Garriguovi Masarykovi, manželky prvního československého prezidenta Charlotty a jejich dcery Alice. Tyto dvě zcela výjimečné ženy si dlouhá léta odloučení vyměňovaly důvěrné dopisy, které umožňují nahlédnout do rodinných vztahů, ale umožňují také poznat svět žen, které svým založením, odhodláním a činy předstihly svou dobu. Obě se zasazovaly o rovné postavení žen v nové československé společnosti, přičiněním Charlotty bylo rovné postavení žen zakotveno v první československé ústavě a Alice se stala zakladatelkou Československého červeného kříže.

Obě ženy stály po boku Tomáše Garrigua Masaryka ve všech těžkých časech a byly mu oporou ve všem, co dělal, ať šlo o boj za pravdu o rukopisech, o obhajobu Leopolda Hilsnera či dlouhá válečná léta a budování republiky. Obě velké dámy československých dějin si prošly těžkostmi, jako je dlouhé odloučení od rodiny, emigrace či vězení.

Dana Černá a Máša Málková při čtení jejich vzájemné korespondence v Lidické galerii přiblíží tyto ženy jako bytostně lidské, křehké a zároveň silné a odhodlané.

Další program Lidických zimních večerů:

Křeslo pro Vladimíra Kořena

11. října 2018 od 18 hodin, Lidická galerie

Český televizní publicista a moderátor, který se stává klasikem televizního zpravodajství v oblasti ekologie a vědy.

Večerem provází PhDr. Jiří Vaníček.

Křeslo pro Richarda Konkolskiho

24. října 2018 od 18 hodin, Lidická galerie

Legendární mořeplavec, který jako první Čechoslovák obeplul svět na vlastnoručně vyrobené malé jachtě Niké.

Večerem provází PhDr. Jiří Vaníček.

Křeslo pro Zuzanu Baudyšovou

12. listopadu 2018 od 18 hodin, Lidická galerie

Zakladatelka a ředitelka nadace Naše dítě. V roce 1994 také založila Linku bezpečí, která dodnes poskytuje bezplatnou telefonickou pomoc dětem, jež se ocitnou v mezní životní situaci.

Večerem provází PhDr. Jiří Vaníček.

Křeslo pro Aleše Cibulku

20. listopadu 2018 od 18 hodin, Lidická galerie

Český televizní a rozhlasový moderátor, publicista a autor řady knih, například o prvorepublikových herečkách Nataše Gollové a Zdence Sulanové.

Večerem provází PhDr. Jiří Vaníček.

Vánoční koncert

2. prosince 2018 od 18 hodin, Lidická galerie

Křeslo pro Plk. Gšt. PhDr. Eduarda Stehlíka Ph.D., MBA

12. prosince 2018 od 18 hodin, Lidická galerie

Český historik a spisovatel. Zaměřuje se na nejnovější československé vojenské dějiny, zejména na období 1914-1956. Je ředitelem odboru pro válečné veterány ministerstva obrany.

Večerem provází Robert Tamchyna.

Autor: Filip Petlička


banbad