Central Tři sestry XINDL X Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO podzimní koncerty
  • SBF
  • SAMK
  • Nohavica

Policie rodičům: Připomínejte dětem pravidla bezpečného pohybu v silničním provozu

Pátek, 31. Srpen 2018 07:20

Prázdniny končí a nový školní rok je za dveřmi. Zejména na začátku září bývá cesta do školy spojena s mnoha riziky. Stále ještě rozjařené děti se pohybují v silniční dopravě a nevěnují dostatečnou pozornost svému bezpečí. Policejní mluvčí proto apeluje na rodiče, aby ratolesti poučili, vysvětlili rizika a stanovili pravidla bezpečné cesty do školy a z ní.

Foto: KL

Pravidla bezpečného pohybu v silničním provozu není na škodu dětem často připomínat. Na přechodech pro chodce v blízkosti škol dohlížejí na bezpečnost hlídky policie a strážníků, někdy i dobrovolníci z řad občanů, kteří dětem pomáhají při přecházení ulice. Samozřejmě je i na řidičích, aby zejména po ránu v blízkosti škol a autobusových zastávek věnovali řízení zvýšenou pozornost.

Rodiče by měli před první cestou do školy dítě provést trasou, kudy bude chodit, ukázat mu, jak si počínat a čeho se vyvarovat.

„Cesta do školy začíná už vstáváním. Proto je vhodné dítě naučit vstávat včas, aby mělo dostatek času na přípravu a cestu do školy,“ vysvětluje policejní mluvčí Michaela Nováková. „Je vhodné dítěti vybrat nejbezpečnější trasu a několikrát ji s ním projít. Ukázat, kde a na co si má dát pozor. Upozornit ho, aby přecházelo pouze na přechodu pro chodce, nikoli na libovolném místě například mezi zaparkovanými vozidly. Základem přecházení je rozhlédnutí na obě strany.“

Důležitá je také viditelnost. Dítě by na sobě mělo mít pestré oblečení, je vhodné používat reflexní prvky. Zejména ve dnech, kdy je po ránu ještě tma.

„Také dětem připomeňte, aby se nebavily s cizími osobami a nesdělovaly o sobě informace. Nikdy si nesedaly k cizímu člověku do auta, nebraly si věci nebo sladkosti. Pravidla se vyplatí neustále opakovat, chcete-li si být jistí, že se vaše dítě bezpečně dopraví do školy a v pořádku se vrátí domů,“ radí Nováková.

Autor: (jk)


banbad