HORKÝŽE SLÍŽE Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO podzimní koncerty
 • SBF
 • SAMK
 • J.A.R

Slaný i letos rozdá milión na projekty od občanů

Úterý, 31. Červenec 2018 08:00

Slaňáci měli možnost do konce června hlasovat o participativním rozpočtu neboli projektu Milión pro občany. Všichni lidé z řad veřejnosti, kteří měli chuť se zapojit a udělat něco prospěšného pro svoje město, měli možnost o předložených letošních návrzích hlasovat do konce června. Tím, který dostal tentokrát nejvíce hlasů, byl ten, jehož záměr se soustředil na lesopark Háje.

Slaný i letos rozdá milión na projekty od občanů (Foto: KL)

Vítězem může být sice jen jeden, ale jak stojí v pravidlech soutěže, dostane se i na další do vyčerpání alokované částky, jíž je v tomto případě avizovaný milión korun.

Mezi návrhy, které se mezi sebou letos utkaly, byl například projekt Dejme Háje dětem, který předložil zapsaný spolek Za lepší Háje. Předpokládané náklady jsou zde ve výši bezmála 400 tisíc korun. Návrh zahrnoval kultivaci plochy zčásti oseté travní směsí a vybavené jednou fotbalovou brankou. Předpokladem je vznik dětského hřiště s herními prvky a vhodnou plochou.

Mezi dalšími předloženými návrhy byly třetí a čtvrtá etapa rozšíření Hradu Kocour v sousedství Penzionu Na Sadech. Provozující společnost by hřiště ráda zatraktivnila o další prvky, jakými jsou hrací domek Kulihrášek, pružinová houpadla Maxipes a Mořský koník, malovací tabule Čmáralka, prolézačka Šapitó či zastřešení pískoviště. Čtvrtá etapa Hradu Kocour řeší výstavbu dřevěného oplocení. To by mělo mít za cíl zajistit bezpečnost dětí a ochranu před psy. Každý z projektů by stál kolem 400 tisíc korun.

Dalším soutěžním projektem v hodnotě 100 tisíc korun, který předložil Školní sportovní klub 3. ZŠ Rabasova ve Slaném, je Modernizace rozběžiště na atletickém stadionu. Projekt řeší výměnu dosluhujících odrazových prken u skoku dalekého a vznik dvou odrazových prken v každém směru. Zároveň řeší vybudování dětského pískoviště v areálu.

Pátým návrhem za 270 tisíc korun předloženým Petrem Fojtem je Rozšíření cyklohřiště Háje. Jeho cílem je rozvoj cyklistických dovedností u dětí i dospělých formou dřevěných prvků, které řeší různé stupně obtížnosti, jakou jsou lávky, hrby, schody a podobně.

Posledním ze zlepšováků, který podala Jana Pospíšilová, je projekt Slaný pro kočárky. Ten řeší úpravy křižovatek a vznik přechodů s bezbariérovými nájezdy v ulicích Třebízského a Stehlíkově v hodnotě 140 tisíc korun.

V loňském ročníku v devítce projektů nejvíce zabodoval návrh Sylvie Webingerové, Nevyloučená Pražská. Děti a mládež se tak dočkaly ohraničeného prostoru pro míčové hry mezi paneláky v Pražské ulici za bezmála půl milionu korun. A dostalo se i na další.

Ve středních Čechách participativní rozpočet spustily například také Říčany nebo Sadská na Nymbursku. Osvědčil se i v Mnichovicích u Prahy Města. Obce tak dostávají přímo od obyvatel tipy na investice v příštích letech.

„Participativní rozpočtování a zapojování veřejnosti do rozhodování je pro mě zcela zásadní a rád ho využívám. Proto jsem se před rokem rozhodl s participativními rozpočty začít a přesvědčil zastupitele, abychom vyčlenili finance“ uvedl starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).   

„Návrhy již schválila rada města, ale ještě je musí v září odsouhlasit zastupitelstvo. Pevně věříme, že se tak stane a ve finále dostanou zelenou všechny projekty,“ řekla mluvčí města Slaného Markéta Růtová.

Autor: (red)


banbad


 1. foto

  Objektivem Kladenských listů: Z chátrajícího hotelu na Lapáku se stal dům duchů

 2. krimi

  Opilá žena škrtila své dítě před kladenskou restaurací

 3. foto

  Přinášíme vám fotogalerii podzimního Kladna, pochlubte se i vy svými fotkami!

 4. krimi

  V Kladně napadl opilec svou přítelkyni, skončil za mřížemi

 5. sport

  Martin Zikmund zazářil na Velké ceně Prahy

 6. foto

  FOTO: V areálu bývalé kladenské Poldi hořel dřevěný odpad

 7. pozvánka

  V pátek uvede kladenské divadlo svoji letošní druhou premiéru: Rána pod pás

 8. pozvánka

  Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

 9. foto

  FOTO: Odevzdaná Třebíč nebyla pro Rytíře vážným soupeřem

 10. pozvánka

  Na co se můžete tento týden těšit v kladenském kině Hutník

 11. foto

  FOTO: V sobotu motorkáři ve Stochově zahřáli své výfuky naposled

 12. foto

  VIDEO: Kladenský kulturák hostil mezinárodní kulturistickou soutěž

 13. kultura

  „Onkel Rudi“ se vrací do Lidic

 14. foto

  Kladenští baseballisté Miners zakončili letošní sezonu ve velkém stylu

 15. krimi

  Matka zlodějka v kladenských obchodech nakradla zboží za osm tisíc, věci schovávala do kočárku

 16. video

  VIDEO: Kufroběžci cimrmanského běhu startovali letos po sedmadvacáté

 17. pozvánka

  S Kladenskými listy víte, kde tento týden fandit!

 18. sport

  Kladenský Alpiq doslova vybojoval výhru v Sudoměřicích

 19. krimi

  Kladenští strážníci vyrazili za dětmi do základních škol

 20. krimi

  Seniorka si na platební kartu napsala PIN a v Kladně ji ztratila, přišla o hodně peněz