Mikuláš v Centralu Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SBF
  • SAMK
  • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

V pátek se kladenská nemocnice připojí ke Světovému dni boje proti žloutence

Středa, 25. Červenec 2018 07:00

Světový den hepatitidy každoročně připadá na 28. července. Tento den stanovila v roce 2010 Světová zdravotnická organizace (WHO) u příležitosti narození amerického lékaře, vědce a nositele Nobelovy ceny za medicínu Barucha Samuela Blumberga, který odhalil virus hepatitidy typu B a následně se podílel na vývoji první vakcíny proti této nemoci.

V pátek se kladenská nemocnice připojí ke Světovému dni boje proti žloutence (Foto: KL)

Smyslem této akce je připomenout, že hygiena rukou je zásadní věc v boji proti infekčním onemocněním a přináší možnost, jak zvýšit povědomí lidí o virových hepatitidách a udělat tak další krok kupředu v prevenci, diagnostice a léčbě.

Především pro zdravotníky, kteří jsou denně v kontaktu s nemocnými, jsou čisté ruce velmi důležité. I proto Oblastní nemocnice Kladno pořádá pro své zaměstnance pravidelná školení, na kterých si každý rok opakují zásady hygieny rukou a správné techniky jejich mytí.

ŽLOUTENKA NENÍ JEN JEDNA

Celkem existuje 5 hlavních typů viru žloutenky – označují se písmeny A, B, C, D a E. Liší se způsobem přenosu viru, příznaky, průběhem onemocnění i jeho možnými následky. V současné době jsou známy také viry žloutenky F a G, jejichž chování a vliv na zdraví se teprve zkoumá.

„Hepatitidu může způsobit celá řada mikroorganismů. Může být také součástí některých vážných vnitřních chorob. Může ji vyvolat užívání drog, alkoholu a jiných škodlivin, dokonce i některých léků. Úplně nejčastěji se ale s označením hepatitida setkáme v případě zánětu jater vyvolaného viry. Hepatitida může probíhat ve dvou základních formách, akutně a chronicky,“ přiblížila onemocnění ústavní hygienička kladenské nemocnice Lucie Lidická.

Akutní hepatitida:

Charakteristický je náhlý začátek s výraznými obtížemi. Nemoc obvykle po dvou měsících ustává, nebo vzácně vede k selhání funkce jater. Některé druhy akutních zánětů přecházejí do chronicity.

Chronická hepatitida:

Nejčastěji vzniká přechodem z akutního onemocnění. Představuje velké riziko vzniku vleklého onemocnění poškozujícího játra. Často způsobuje nebezpečné komplikace.

ÚČINNOU PREVENCÍ JE STÁLE OČKOVÁNÍ

Nejdůležitějším preventivním opatřením proti žloutence je dodržování základních hygienických pravidel, především mytí rukou a omývání potravin, dodržování zásad bezpečného pohlavního styku, vyvarování se rizikovému chování, například nesdílet navzájem holící potřeby, zubní kartáček nebo injekční stříkačky.

Vysoce účinnou ochranu proti žloutence ale představuje především očkování, které dnešní medicína nabízí pouze proti žloutence typu A a B, a to jak proti každému typu zvlášť, tak i prostřednictvím jedné kombinované vakcíny. Vakcína proti žloutence typu C se momentálně vyvíjí. Na očkování přispívá i většina zdravotních pojišťoven.

Při Světovému dni boje proti žloutence si pod odborným vedením vyzkoušíte, jak správně provádět a dodržovat hygienu rukou a jak provádět jejich účinnou desinfekci. Čistotu rukou vám následně zkontrolují pomocí UV lampy. Světový den boje proti žloutence se koná v kladenské nemocnici v pátek 27. července od 9 do 12 hodin v atriu budovy CAM (Centra akutní medicíny)

Autor: Hana Senohrábková


banbad