Mikuláš v Centralu Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SBF
  • SAMK
  • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Letopočty − Michal Blaško

Úterý, 24. Červenec 2018 08:00

Porota vědomostní soutěže Lidice pro 21. století i v letošním roce obdržela na dvě tisícovky esejí na pečlivě vybraná témata. Děti v kategorii 10–14 let a mládež v rozmezí 15–19 let se v nich zamýšlejí nad tragickými událostmi minulého století a zasazují je do kontextu současnosti. Mnohé texty jsou stylisticky vydařené a především obsahově hodnotné. Kladenské listy ve spolupráci s Památníkem Lidice přinášejí čtenářům ty nejpovedenější ze zaslaných prací.

Foto: Archiv Památníku Lidice

Více se o soutěži Lidice pro 21. století dozvíte ZDE:

Kolik stojí lidský život? Nad tím se v krátké eseji zamyslel Michal Blaško z Ústí nad Orlicí, soutěžící v kategorii od 10 do 14 let. 

Píše se rok …

… 1937

Hlavu z jejího těla uťal dlouhý japonský meč. Pochva, do níž se bez pocitu viny či studu následně rychle a neslyšně zasunul, byla prosáklá krví stovek nevinných obyvatel čínského města Naking.

… 1939

,,Kam nás ten vlak veze?” ptá se naprázdno osmiletý Thomas ve víru ostatních tváří tísnících se ve vagónu, rychle ujíždějícím neznámo kam. Červnový vánek nenapovídal o žádné z hrůz, před kterými Nicholas Winton zachránil skoro sedm set malých holoubků. Ti se rozletěli a ukázali, jakou hodnotu může člověk přikládat lidskému životu.

… 1942

Na předměstí Varšavy rostla jabloň. Sílila a mohutněla a svými kořeny chránila stále zachovalou zavařovací sklenici. Křehkou nádobu, ve které zůstala uložena kartotéka nesoucí jména dvou a půl tísíce malých polských Židů. Chlapců a děvčat, jež před jistou smrtí z nenávisti zachránila láska a hrdinství. V náhradních rodinách se mohly znovu radovat a smát, mnohdy netušíc, že jejich budoucnost závisela na kousku jemného papíru.

… 1944

Nacisté stáli tiše a klidně jako sochy, spokojeně. U každých ze stovek polských ,,Lidic” ukazovali světu svou domnělou nadřazenost. Vždyť kdo jiný než něco nad námi může rozhodovat o osudech milionů lidí?

… 1997

,,Prosím, prosím, vezměte do člunu hlavně mýho psa. Já jsem už starej a k ničemu,” volá dědeček ze zatopené chalupy na překvapeného záchranáře. ,,Udělal toho pro mě víc než já pro něho,” dodává se slzami v očích.

… 2007

Není mu ještě ani měsíc a pro své rodiče znamená vše. Narodil se daleko, v Kosovu, a lékaři pražské nemocnice nyní svádí boj o jeho život. Snaží se ze všech sil. Edonisovo nemocné srdíčko mají ve svých rukou. Usměje se klouček ještě někdy? Všichni věří. Za jeho úsměv by dali cokoli.

… 2017

Hlad dnes zabíjí víc dětí než války a přírodní katastrofy dohromady. Kvůli podvýživě jich každoročně zemře víc než pět miliónů. Přitom stačí málo. Jedno balení léčebné výživy pro těžce hladovějící batole stojí deset korun.

Autor: Michal Blaško


banbad