Mikuláš v Centralu Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SBF
  • SAMK
  • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Nejvyšší oběť − Matouš Bohatý

Pondělí, 23. Červenec 2018 08:00

Porota vědomostní soutěže Lidice pro 21. století i v letošním roce obdržela na dvě tisícovky esejí na pečlivě vybraná témata. Děti v kategorii 10–14 let a mládež v rozmezí 15–19 let se v nich zamýšlejí nad tragickými událostmi minulého století a zasazují je do kontextu současnosti. Mnohé texty jsou stylisticky vydařené a především obsahově hodnotné. Kladenské listy ve spolupráci s Památníkem Lidice přinášejí čtenářům ty nejpovedenější ze zaslaných prací.

Foto: Archiv Památníku Lidice

Více se o soutěži Lidice pro 21. století dozvíte ZDE:

Kolik stojí lidský život? Nad tím se v krátké eseji zamyslel Matouš Bohatý ze Skutče, soutěžící v kategorii od 10 do 14 let. 

Píše se 21. červen roku 1942. Šerou ulicí Vrbatova Kostelce pospíchá muž. Zastaví se u domu nedaleko četnické stanice, zaklepe na okno a opatrně zavolá: „Karle, Karle, v Ležákách se zatýká, je tam gestapo!“ Karel Kněz, vrchní četnický strážmistr a člen odbojové skupiny Čenda, ví, co to znamená. Teď ještě musí ukrýt zbraně, varovat ostatní a zahladit stopy. Obléká uniformu, objímá manželku, pohledem se loučí se syny a vydává se na cestu, na tu poslední. Na vyvýšeném místě mezi vesnicemi Habrovčí a Loukou se naposledy rozhlédne po milovaném kraji. Po kraji, kam byl přeložen, po kraji, kde už osm let zná každý kámen, po kraji, který mu tak přirostl k srdci. A potom se tichou noční krajinou rozlehne výstřel.

Ptáte se mě, kolik tedy stojí lidský život? Kdysi, na počátku našeho letopočtu, byl jeden „prodán“ za 30 stříbrných. Později, v roce 1942, měl lidský život hodnotu půl milionu říšských marek. Tolik měl dostat Karel Čurda za svoji zradu. Zdá se Vám to moc? Ať už ale zaplatíte, či dostanete cokoliv, nikdy to nebude dost.

Nevím, kolik stál život Karla Kněze. Lidé ho prý měli rádi. Jako protektorátní četník Čechům pomáhal a často zamhouřil obě oči. To třeba, když táhli na saních pytlík zrní na semletí do ležáckého mlýna. Vím ale, jakou hodnotu měl pro Karla Kněze život jeho spolupracovníků a hlavně jeho rodiny a synů. A právě proto přinesl oběť nejvyšší.

Autor: Matouš Bohatý


banbad