Mikuláš v Centralu Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SBF
  • SAMK
  • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Čekání na pohotovosti se někdy vyhnout nelze

Pátek, 20. Červenec 2018 08:00

Na pohotovosti kladenské nemocnice je ošetřeno obrovské množství pacientů a jejich počet neustále stoupá. Mnozí chodí s banalitami.

Čekání na pohotovosti se někdy vyhnout nelze (Foto: Hana Senohrábková)

Asi každý z nás už v životě zažil, že musel z nějakého důvodu vyhledat pohotovost. Nemocnice patří mezi pracoviště, která po skončení běžné pracovní doby pokračují dále. Je k dispozici svým pacientům i potom, co běžné ambulance zavřou – odpoledne, večer, v noci, o víkendu. Je k dispozici těm, kteří potřebují akutní ošetření, protože jim hrozí vážné zdravotní postižení, nebo jsou dokonce ohroženi na životě. Je ale potřeba vědět, že mimo pracovní dobu je samozřejmě výrazným způsobem sníženo množství personálu, který se o pacienty stará. Proto je trpělivost při čekání na ošetření, zejména v době pohotovostních služeb naprosto nezbytná.

Prioritu mají život ohrožující stavy

„Pacient na chirurgii musí čekat, protože lékaři zrovna akutně operují, na neurologii má samozřejmě ten s akutní cévní mozkovou příhodou (mrtvicí) přednost před člověkem s bolestmi zad, na interně musí být pacient s infarktem či srdečním selháním ošetřen dříve než ten, kdo má vysoký krevní tlak apod. Zkušené zdravotní sestry a lékaři vždy provádějí triáž, to znamená rozdělení pacientů podle závažnosti jejich stavu, na jejímž základě jsou pak dále ošetřováni. Nejprve jsou ošetřeni ti se život ohrožujícími stavy, poté pacienti ve vážném stavu atd. Proto je vždy možné, že i pacient, který přijde jako první, je ošetřen jako poslední. Prioritu v ošetření nezajistí ani to, že jej přiveze vůz záchranné služby,“ vysvětlil náměstek pro léčebně preventivní péči Marek Janka.

Zaplacením poplatku se čekání nevyhnete

„Obecně platí, že pohotovostní služba slouží k ošetření pacientů s akutně vzniklými obtížemi, jako je krvácení, bolesti na hrudi, dušnost, úrazy a celá řada dalších. Tato doba není určena k léčení obtíží trvajících v řádu dnů či týdnů, jak to bohužel velmi často vídáme. Ani nově změřenou teplotu či škrábání v krku nemusí řešit lékaři ústavní pohotovostní služby. K léčení takových obtíží jsou určeny ambulance praktických lékařů a ambulantních specialistů v jejich běžné pracovní době. Je chybou si myslet, že devadesátikorunový regulační poplatek je platbou za vyhnutí se čekání a frontám v čekárnách,“ doplnil Marek Janka.

Čekání na pohotovosti se někdy vyhnout nelze (Foto: Hana Senohrábková)

Autor: Hana Senohrábková


banbad