Mikuláš v Centralu Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SBF
  • SAMK
  • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Životní volba amerického pilota − Hynek Česánek

Středa, 18. Červenec 2018 07:30

Porota vědomostní soutěže Lidice pro 21. století i v letošním roce obdržela na dvě tisícovky esejí na pečlivě vybraná témata. Děti v kategorii 10–14 let a mládež v rozmezí 15–19 let se v nich zamýšlejí nad tragickými událostmi minulého století a zasazují je do kontextu současnosti. Mnohé texty jsou stylisticky vydařené a především obsahově hodnotné. Kladenské listy ve spolupráci s Památníkem Lidice přinášejí čtenářům ty nejpovedenější ze zaslaných prací.

Více se o soutěži Lidice pro 21. století dozvíte ZDE:

Foto: Archiv Památníku Lidice

Kolik stojí lidský život? Nad tím se v krátké eseji zamyslel Hynek Česánek ze Čkyně, soutěžící v kategorii od 10 do 14 let. 

Nejnovější zprávy:

V Sýrii byl zatčen americký pilot J. F. Neuposlechl totiž rozkazu a neshodil nálož zápalných bomb na klíčové teroristické město.

Ale podívejme se na příběh z jiného úhlu pohledu: je 11 hodin dopoledne, ale slunce svítí, jako by už bylo poledne, taky jsme v Sýrii. Nad městem se vznáší letadlo, z dálky se zdá, jako by snad nerozhodně kroužilo. V letadle sedí pilot, po čele mu stéká kapka potu a v očích má strach, a přitom odhodlání, a zase ten strach. Je postaven před životní volbu: má splnit rozkaz a dostát tak přísaze, či neuposlechnout. V jednu chvíli myslí na špinavé sklo. Potom zase na několik tun zápalných bomb, na kterých sedí – jsou připravené zahodit tisíce lidských životů, ale ony se nerozhodují, ví, co mají udělat, prostě jen tak spadnout z nebe. Podívá se dolů na město, potom na červené tlačítko. Ví, co ho čeká, když nezmáčkne: Soudy jsou v případě odmítnutí rozkazu neúprosné, temná cela bez oken a dlouhý trest. Podívá se zpět dolů na město, otočí letadlo. Říká si, tentokrát už odhodlaný: musím to udělat! Při dalším náletu vztáhne ruku, položí palec na tlačítko a zmáčkne. Dvířka na spodu letadla se otevírají – jedna, druhá a další bomby letí vzduchem. Část města je v plamenech, jako by ve své hlavě slyšel křik lidí, co jsou tam dole. Najednou si představí, co kdyby tam dole žila jeho žena a syn, šestiletý, co chce být pilot jako táta.

Všechno zastaví, pustí tlačítko, přepne několik páček a dvířka na spodu letadla se zavírají. Otočí letadlo, přistává. Někdo k němu běží a už z dálky skoro od letištního depa na něj křičí. Nadřízený. Posazují ho do černého auta a i přes tmavé sklo vidí, jak jiný pilot nasedá do jeho letadla plného bomb a má ten stejný nerozhodný výraz v očích. O dvacet minut později ozáří horizont záblesky a jako by znovu slyšel ten křik hořících lidí. Udělal správnou věc, zvolil správně a kvůli čemu se tam na hoře takhle rozhodl? Tyhle tři otázky nikdy nepustí z hlavy stejně jako ten křik.

Autor: Hynek Česánek


banbad