Mikuláš v Centralu Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • SBF
 • SAMK
 • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Miroslav Dvořáček je v kladenské nemocnici specialistou na křečové žíly

Úterý, 17. Červenec 2018 07:30

Potíže s dolními končetinami trápí řadu z nás a to, že není něco v pořádku, poznáte poměrně snadno. Příznaky jako jsou těžké nohy, křeče, brnění, otoky, pálení nebo bolest nohou mohou totiž ukazovat například na vážné potíže s cévami a rozhodně se je nevyplatí podceňovat!

Miroslav Dvořáček (Foto: Hana Senohrábková)

Roli hraje životní styl i genetika

„Problémy se žílami patří k nejvíce rozšířeným civilizačním chorobám. Na vzniku žilních problémů se podílí více faktorů. Většina z nich souvisí se životním stylem, ale významnou roli v rozvoji žilních poruch hraje také dědičnost nebo zaměstnání, ve kterém lidé při své práci stojí. Nošení kompresivních punčoch a užívání léků přináší pouze zmírnění obtíží, ale odstranění křečových žil je možné pouze operativně,“ upozorňuje vedoucí lékař cévní chirurgie kladenské nemocnice MUDr. Miroslav Dvořáček.

V cévní poradně Oblastní nemocnice Kladno řeší:

 • křečové žíly
 • bércové vředy
 • špatnou prokrvenost dolních končetin
 • postižení krčních tepen
 • nadměrné rozšiřování tepen – výdutě
 • problematiku cévních mozkových příhod

Mají výborné výsledky

„Nabízíme konzervativní i chirurgickou léčbu žilní nedostatečnosti, ve které máme výborné dlouhodobé výsledky. Klademe zvláštní důraz na komunikaci s klienty a individuální přístup při diagnostice. Důležitou roli hrají zobrazovací metody – ultrazvuk, CT angiografie, magnetická rezonance, klasická angiografie. Zohledňujeme trend miniinvazivity při výkonu, ovšem ne vždy je takový postup vhodný.  Sledování a dohled nad pacienty, o které zde pečujeme, je samozřejmostí,“ přiblížil léčebné metody MUDr. Miroslav Dvořáček.

(Foto: Hana Senohrábková)

Způsoby ošetření křečových žil

Jedním ze způsobů ošetření křečových žil v kladenské nemocnici je chirurgická operace. Provádí se podle rozsahu postižení v lokální, svodné i celkové anestezii. Principem metody je odstranění žil pomocí chirurgických nástrojů. Doba rekonvalescence je závislá na rozsahu výkonu, lze však říci, že trvá průměrně 2-4 týdny. Většina výkonů se dnes provádí v rámci jednodenní chirurgie.

Další způsob ošetření je možný miniinvazivními metodami, které mají za cíl vrátit pacienta co nejdříve do běžného života. Tyto metody jsou časově nenáročně a nevyžadují žádný zvláštní režim před ani po zákroku. Patří mezi ně laser nebo pěnová sklerotizace.

LASER

Jde o moderní metodu, která zaručuje skvělý kosmetický efekt a většinu případů lze ošetřit ambulantně.

Princip metody je založen na tzv. studené koagulaci. Pomocí jehly je do žilního systému zavedeno vlákno s diodou. Přístroj pak vysílá laserový paprsek, který způsobí zatavení žíly. Výhodou tohoto ošetření je malá bolestivost, významné zkrácení rekonvalescence minimálně o polovinu v porovnání s klasickou operační technikou. U tohoto typu výkonu je nutno provést lokální anestezii.

(Foto: Hana Senohrábková)

PĚNOVÁ SKLEROTIZACE

Tajemství úspěchu této metody spočívá v dokonalé znalosti oběhového systému s využitím ultrazvukového vyšetření. Cílem je eliminovat počet klasických operací křečových žil na nezbytné minimum.

Princip zákroku je velmi jednoduchý a jde o nejméně invazivní a časově nenáročný způsob ošetření. Principem této metody je vpravení sklerotizační emulze do žíly, ve které dojde k chemické reakci, která vyvolá zánět s následnou trombózou. Postupně se takto změněná žíla vhojí a zmizí. Tato metoda je vhodná k terapii nehojících se žilních bércových vředů, křečových žil dolních končetin a oblasti pánve nebo metličkových varixů dolních končetin. Pacient po takovém výkonu není prakticky nijak významně omezen, ihned se může vrátit do práce. Po výkonu se nedoporučuje pouze solárium (4-6 týdnů), dlouhé stání, či sezení s pokrčenou končetinou. Naopak je vhodná, a doporučuje se, pohybová aktivita. V mnohých případech není nutná ani elastická komprese.

Jak nohám ulevit?

„Nejlepší prevencí vzniku křečových žil je zdravý životní styl, správný jídelníček, redukce tělesné hmotnosti, výluka kouření i dostatek pohybu. Vhodným sportem může být například plavání či jízda na kole. Při dlouhém sezení je dobré podpořit lepší cirkulaci krve v dolních končetinách jejich procvičováním. Nohám prospívá i jejich střídavé sprchování teplou a studenou vodou, kdy studenou vodou by se mělo vždy i končit,“ radí MUDr. Miroslav Dvořáček.

Případné dotazy a konzultace:

Cévní poradna Oblastní nemocnice Kladno

Pavilon C2, 1. patro, tel.: 312 606 640

 • Miroslav Dvořáček

čtvrtek: 11:00-12:00 a 13:00-15:00 hodin

www.cevni-poradna.cz        

 • Petr Dvořák

úterý: 9:00-12:00 hodin

(Foto: Hana Senohrábková)

Autor: Hana Senohrábková


banbad