Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Central Kladno Svatební videa
  • SBF
  • SAMK
  • JAZZOVÝ PODVEČER BORY KŘÍŽE

Rakovina tlustého střeva nevznikne přes noc

Sobota, 14. Červenec 2018 08:00

Rakovina tlustého střeva je v České republice druhým nejčastějším nádorem vůbec. U mužů jí předchází rakovina plic, u žen rakovina prsu. Úmrtnost na toto onemocnění je poměrně vysoká, příčinou je ve většině případů situace, kdy bylo onemocnění odhaleno v pozdním stádiu.

Foto: Hana Senohrábková

Jak poznat rakovinu tlustého střeva a jak probíhá diagnostika a léčba? Více nám téma přiblížila vedoucí lékařka Gastroenterologického a endoskopického centra Oblastní nemocnice Kladno Helena Hlavová.

Lidé se často bojí podstoupit screeningová vyšetření, protože mají obavy z toho, že odhalí závažné onemocnění. Návštěvu lékaře oddalují, a to pak může mít fatální důsledky. Je třeba vždy myslet na to, že včasné odhalení nemoci vám může zachránit život!

Co způsobuje rakovinu?

K rizikovým faktorům patří sedavý způsob života, nadváha a nezdravé dietní zvyklosti, jako je vysoký příjem živočišných tuků, červeného masa, uzenin, smažených jídel a alkoholu, v našich podmínkách zejména piva, a také malý přísun ovoce a zeleniny a v nich obsažené vlákniny. Výskyt rakoviny tlustého střeva narůstá s věkem, významně pak po padesátém roce života. Dbát na prevenci by měli obzvláště lidé, kterým se v rodině rakovina již vyskytla.

Zabiják ve střevech

Největší část nádorů vzniká ze slizničních polypů, které pokud nejsou odstraněny, se v průběhu několika let mohou přeměnit ve zhoubný nádor. Podstata prevence spočívá ve vyhledávání jak těchto polypů, tak eventuálně i časných stadií rakoviny u bezpříznakových pacientů ve věku nad 50 let.

Prevence? Zdravá strava a test na krvácení

Základním testem je test na přítomnost mikroskopického krvácení do stolice, který pacient dostane zdarma u praktického lékaře či gynekologa. Od 50. do 54. roku 1x ročně, od 55 let pak 1x za dva roky. Existuje možnost zakoupit jej i v nemocniční lékárně. V případě pozitivity testu je vhodné podstoupit endoskopické vyšetření, tzv. koloskopii. Pokud si pacient přeje, je možno tzv. preventivní koloskopii podstoupit 1x za 10 let i bez provedení výše uvedeného testu.

Endoskopická vyšetření se provádějí v Centrech pro screeningová vyšetření kolorektálního karcinomu, která musejí splňovat poměrně přísná kritéria a kterých je v naší republice několik desítek.

Foto: Hana Senohrábková

Počet vyšetření roste

Jedno z center je od začátku zavedení programu i v Oblastní nemocnici Kladno. V současnosti je oddělení Gastroenterologie umístěno v budově Centra akutní medicíny (CAM) a je vybaveno špičkovou endoskopickou technikou. Vyšetření probíhají v klimatizovaném prostoru a provádí je velmi milý a profesionální personál. Intravenózní případně inhalační analgosedace (podání kombinace léku proti bolesti a léku na uklidnění) je samozřejmostí. Po dohodě je možná i celková anestezie s možností dospání na monitorovaném lůžku v dospávacím pokoji.

Ročně provede Gastroenterologické a endoskopické centrum v Oblastní nemocnici Kladno asi 300 – 400 preventivních vyšetření a jejich počet stále narůstá. V drtivé většině případů provádíme rovnou i odstranění polypu, pokud je přítomen. Výsledek koloskopie se pacient dozví ihned po vyšetření.

Včasné odhalení Vám může zachránit život!

Objednat se můžete ve všední den od 7:00 do 15:00 na telefonním čísle: 312 606 289 nebo na e-mailové adrese: endoskopiekladno@gmail.com, na které Vám rádi zodpovíme veškeré Vaše dotazy. Pacienti se mohou také přijít domluvit nebo na cokoliv zeptat přímo na recepci Gastroenterologického a endoskopického centra v budově CAM. Bude se jim zde věnovat milý personál, který může rovnou poskytnout i rady a informační materiály se stručnou přípravou k jednotlivým vyšetřením.

Foto: Hana Senohrábková

Autor: Hana Senohrábková


banbad