Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Central Kladno Svatební videa
  • SBF
  • SAMK
  • JAZZOVÝ PODVEČER BORY KŘÍŽE

FOTO: V Zooparku Zájezd mají nová mláďata lemurů

Pátek, 6. Červenec 2018 10:00

Chovatelé Zooparku Zájezd se mohou pochlubit nevídanou nadílkou mláďat od pěti druhů lemurů. Všech pět lemuřích rodin je ve venkovních expozicích a skotačivá mláďata jsou tedy denně k vidění.

Lemur kata (Foto: Zoopark Zájezd)

„Letos se nám, co se týče lemurů, opravdu velmi daří. Je vidět, že práce našich chovatelů je opravdu kvalitní a nese své ovoce,“ říká ředitel Zooparku Zájezd Jiří Marek starší.

V jedné z nejmenších českých zoo mohou návštěvníci spatřit celkem 5 druhů lemurů, jsou k vidění v hlavní části zoo – oblíbené lemury kata, lemury hnědé, lemury límcové, lemury tmavé a jedny z největších lemurů, lemury vari. 

„Všechna mláďata jsou v pořádku a prospívají, což nám dělá ohromnou radost. Po porodu přichází vždy období nejistoty, kdy čekáme, jestli bude vše probíhat, jak má. Mláďat je letos opravdu hodně a zatím je vše bez komplikací,“ říká kurátor chovu zvířat Jiří Marek mladší.

U lemurů kata tak mohou návštěvníci pozorovat dvojčata, lemuři tmaví, hnědí a límcoví mají po jednom mláděti a u lemurů vari se narodila dokonce trojčata!

„Výjimečné na těchto odchovech je především to, že všechny proběhly přímo v expozičních výbězích. Návštěvníci tak mohli pozorovat přirozené chování skupin během porodu, první okamžiky života všech mláďat, i to, jak v současnosti rostou a hledají si své místo ve skupině. Naší snahou je, aby se zvířata ve svých výbězích cítila dobře. Používáme proto hlavně přírodní materiály a budujeme expozice tak, aby co nejvíc vyhovovaly jejich nárokům a zároveň byly atraktivní i pro návštěvníky,“ dodává kurátor.

Lemuři patří mezi primáty, konkrétně do skupiny poloopic. Evolučně jsou tedy primitivnější skupinou než například lidoopi. Všechny druhy lemurů žijí výhradně na ostrově Madagaskar. Mezi návštěvníky zoo patří mezi jedny z nejoblíbenějších zvířat, a to především díky své hravé povaze a bezprostřednosti. Živí se hlavně ovocem, listy či nektarem z květů, ale občas si svou potravu zpestří i živočišnou bílkovinou, jako třeba hmyzem či drobnějšími obratlovci.

Nové přírůstky mohou návštěvníci během letních měsíců spatřit v Zooparku Zájezd denně od 9 do 18 hodin. V nejbližších týdnech také proběhnou jejich křtiny s dalším doprovodným programem.


Autor: Daniel Koleška


banbad