Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Central Kladno Svatební videa
  • SBF
  • SAMK
  • JAZZOVÝ PODVEČER BORY KŘÍŽE

FOTO: V Kačici se na komíně vylíhla čtyři čapí mláďata

Středa, 27. Červen 2018 07:40

Jediný pár čápů bílých na Kladensku sídlí v Kačici. V hnízdě na komíně tamního Koulova mlýna nyní k dvěma dospělým přibyla čtyři mláďata, která slavnostně okroužkoval ornitolog. 

V Kačici se na komíně vylíhla čtyři čapí mláďata (Foto: KL)

Při slavnostní akci vyjela až ke špičce komína hasičská plošina s ornitologem Stanislavem Lepičem, který přímo v hnízdě mláďata opatřil identifikačním kroužkem. Ten má pomoci sledovat jejich pohyb zejména při podzimním stěhování do teplých krajin.

Jelikož se čapí samice od hnízda vzdálila už okolo osmé hodiny ráno, měl Lepič vcelku snadnou práci. Čápi byli navíc naprosto klidní. „V hnízdě jsou čtyři mláďata, což je kačický rekord. Kroužkovalo se mi poměrně dobře, ani mě nesekali do ruky. Člověk ale musí být velice opatrný, dělat vše pomalu a potichu,“ popsal ornitolog.

„Čápi na komíně jsou naše velká radost a jsme rádi, že jsme dosáhli letos tak velkého počtu mláďat. V roce, kdy naše obec slaví 700 let od první zmínky, je to krásný dárek. Kéž by nám čápi na komíně vydrželi i do budoucna,“ přeje si starosta Libor Němeček.

Hliníkové kroužky pomohou zjistit, kam čápi z České republiky odlétají a zda se vracejí na stejná místa. Zimovištěm pro mnohé z nich je například Izrael, jiní míří mimo jiné do severní Afriky, kde se jejich pohyb hůř monitoruje. Kam létají čápi z Kačice zatím není známo, ačkoli je ornitologové sledují už od přelomu milénia.

Aby se však „po dovolené“ nadále do Kačice vraceli, potřebují mít kde hnízdit. Starostu znepokojuje chátrající komín a spolu s majitelem mlýna Petrem Pokorným se snaží najít řešení. „Celý objekt bych rád rekonstruoval. Komín ještě nějakou dobu vydrží, ale čapí hnízdo něco váží a musíme vymyslet jak postupovat. V návrhu záchrany je dokonce i snížení komína o pár metrů, což by ptákům prý nevadilo,“ řekl Pokorný.


Autor: (jk)


banbad