Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Central Kladno Svatební videa
  • SBF
  • SAMK
  • JAZZOVÝ PODVEČER BORY KŘÍŽE

Špatné vysvědčení může skončit útěkem z domu i sebepoškozením

Sobota, 23. Červen 2018 10:00

Konec školního roku je před námi a na konci příštího týdne žáci středních a základních škol dostávají vysvědčení, které s sebou přináší nejenom zasloužené prázdniny, ale také deprese některých jedinců ze školních neúspěchů. Mnohdy se ale nejedná jen o takzvané slabě prospívající studenty.

Špatné vysvědčení může skončit útěkem z domu i sebepoškozením (Ilustrační foto: KL)

Může se stát, že dítě, které dosud nosilo domů jen samé jedničky, se najednou psychicky zhroutí a bojí se jít domů, protože dostalo z něčeho dvojku. Velkou měrou se zde připisuje postoj k výkonu, jaký zaujímají rodiče. Dítě by proto pořád mělo vědět a cítit, že ať je jeho výkon ve škole jakýkoli, budou ho mít rodiče neustále rádi a ve vztahu k němu se nic nemění.

Strach z rozzlobených rodičů a následných trestů je mnohdy motivem k zbytečnému útěku z domova a v horším případě k sebepoškození. Přitom velkou část viny nesou právě rodiče, respektive jejich jednání a chování k svému potomkovi. Rady zkušených odborníků však mluví jasnou řečí. V žádném případě nesmí dítě cítit, že se rodiče na něj zlobí.

Nejdůležitější je si o problému zhoršení výkonu promluvit a společně si stanovit plán na další studium. Při přetrvávajících potížích je dobré tuto situaci konzultovat buď s třídním učitelem, školním psychologem, nebo dětským psychologem v pedagogicko-psychologické poradně.

Jako každý rodič se v práci těší na zaslouženou dovolenou, tak i jejich děti zbožňují prázdniny. Nedovolte, aby si váš potomek nedopřál zasloužený odpočinek a měl namísto prázdnin galeje. Jistě by se to odrazilo i v dalším studiu.

Autor: (red)


banbad