Youtubeři Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Kadeřnictví Central Central Kladno
  • SBF
  • SAMK
  • VÝSTAVA

FOTO: V kině Hutník byla vyhlášena soutěž Lidice pro 21. století

Pátek, 15. Červen 2018 06:50

Ve středu 13. června proběhlo v kladenském kině Hutník slavnostní předání cen finalistům a vítězům 13. ročníku mezinárodní vědomostní a literární soutěže Lidice pro 21. století. Tuto soutěž již potřinácté vyhlásil Památník Lidice, a to ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy.

V kině Hutník byla vyhlášena soutěž Lidice pro 21. století (Foto: Jitka Krňanská – KL)

Jednou z podstatných součástí práce Památníku Lidice je vzdělávání a práce s dětmi a mládeží. Mezi největší projekty, které památník organizuje, patří Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice a právě mezinárodní soutěž Lidice pro 21. století.

Tato soutěž ale není jen čistě vědomostní. Historický test je jen jednou ze dvou součástí klání a nejde v něm o pouhé prokázání znalosti faktografických dat, ale především o schopnost se v těchto datech orientovat a chápat je v širokých souvislostech dějin 20. století. Nutnost tuto schopnost prokázat podněcuje i fakt, že test vypracovávají děti online na internetových stránkách soutěže. To znamená, že otázky jsou koncipovány tak, aby nebylo možné si je jednoduše najít pomocí vyhledávače, ale nutí žáky a studenty nad nimi co nejvíce uvažovat.

Druhou součástí testu je literární práce na zadané téma, kterých je pro každý ročník vypsáno několik. Jedním z letošních témat a zároveň tím nejčastěji vybíraným byla „hodnota lidského života“. Právě na těchto esejích se ukazuje neobyčejná schopnost dětí nad tématy do hloubky přemýšlet a vysoce kvalitním stylem je literárně ztvárnit.

Samotné vyhlášení v kině Hutník proběhlo ve velice uvolněné a zároveň důstojné atmosféře, a to za přítomnosti přeživších lidických dětí: paní Marie Šupíkové, pana Pavla Horešovského a pana Jiřího Pitína. Krom nich se vyhlášení ale zúčastnila celá řada hostů, zástupců partnerských organizací (Libuše Heczková, proděkanka pro vědu a výzkum FF UK), sponzorů (Tomáš Kendík, ředitel sekce správy povodí státního podniku Povodí Vltavy), města Kladna (Marcela Malcová, statutární náměstkyně primátora a Vladimír Moucha, náměstek primátora) a ministerstva kultury (Hana Vondráčková, Odbor muzeí Ministerstva kultury ČR) či předseda odborné poroty soutěže a historik plk. Eduard Stehlík.

Pozvání na vyhlášení přijal i Kamil Činátl, který zde představil světově úspěšný a populární projekt edukační počítačové hry Československo 38-89.

Během vyhlášení si na pódium pro ceny přišlo celkem 38 žáků a studentů z obou vyhlašovaných věkových kategorií. Ceny si odnesli všichni finalisté a samozřejmě tři nejlepší v každé kategorii. Bylo uděleno také pět zvláštních cen poroty, které obdržely ty nejlepší literární práce. Čtyři vybrané pak přímo na vyhlášení přednesly herečky Máša Málková a Dana Černá. Organizátoři ocenili nejen samotné žáky a studenty, ale i školy, které se do soutěže zapojují pravidelně a vždy s velkým počtem soutěžících. Cenu pro nejaktivnější školy si v kině Hutník přebrali zástupci celkem šesti škol z České republiky i Slovenska.

Fantastickým završením celého ceremoniálu bylo vystoupení skupiny Mirai, které se podařilo rozhýbat všech 250 přítomných studentů, hostů i pořadatelů.


Autor: Filip Petlička


banbad