HORKÝŽE SLÍŽE Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO podzimní koncerty
 • SBF
 • SAMK
 • J.A.R

FOTO: V kině Hutník byla vyhlášena soutěž Lidice pro 21. století

Pátek, 15. Červen 2018 06:50

Ve středu 13. června proběhlo v kladenském kině Hutník slavnostní předání cen finalistům a vítězům 13. ročníku mezinárodní vědomostní a literární soutěže Lidice pro 21. století. Tuto soutěž již potřinácté vyhlásil Památník Lidice, a to ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy.

V kině Hutník byla vyhlášena soutěž Lidice pro 21. století (Foto: Jitka Krňanská – KL)

Jednou z podstatných součástí práce Památníku Lidice je vzdělávání a práce s dětmi a mládeží. Mezi největší projekty, které památník organizuje, patří Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice a právě mezinárodní soutěž Lidice pro 21. století.

Tato soutěž ale není jen čistě vědomostní. Historický test je jen jednou ze dvou součástí klání a nejde v něm o pouhé prokázání znalosti faktografických dat, ale především o schopnost se v těchto datech orientovat a chápat je v širokých souvislostech dějin 20. století. Nutnost tuto schopnost prokázat podněcuje i fakt, že test vypracovávají děti online na internetových stránkách soutěže. To znamená, že otázky jsou koncipovány tak, aby nebylo možné si je jednoduše najít pomocí vyhledávače, ale nutí žáky a studenty nad nimi co nejvíce uvažovat.

Druhou součástí testu je literární práce na zadané téma, kterých je pro každý ročník vypsáno několik. Jedním z letošních témat a zároveň tím nejčastěji vybíraným byla „hodnota lidského života“. Právě na těchto esejích se ukazuje neobyčejná schopnost dětí nad tématy do hloubky přemýšlet a vysoce kvalitním stylem je literárně ztvárnit.

Samotné vyhlášení v kině Hutník proběhlo ve velice uvolněné a zároveň důstojné atmosféře, a to za přítomnosti přeživších lidických dětí: paní Marie Šupíkové, pana Pavla Horešovského a pana Jiřího Pitína. Krom nich se vyhlášení ale zúčastnila celá řada hostů, zástupců partnerských organizací (Libuše Heczková, proděkanka pro vědu a výzkum FF UK), sponzorů (Tomáš Kendík, ředitel sekce správy povodí státního podniku Povodí Vltavy), města Kladna (Marcela Malcová, statutární náměstkyně primátora a Vladimír Moucha, náměstek primátora) a ministerstva kultury (Hana Vondráčková, Odbor muzeí Ministerstva kultury ČR) či předseda odborné poroty soutěže a historik plk. Eduard Stehlík.

Pozvání na vyhlášení přijal i Kamil Činátl, který zde představil světově úspěšný a populární projekt edukační počítačové hry Československo 38-89.

Během vyhlášení si na pódium pro ceny přišlo celkem 38 žáků a studentů z obou vyhlašovaných věkových kategorií. Ceny si odnesli všichni finalisté a samozřejmě tři nejlepší v každé kategorii. Bylo uděleno také pět zvláštních cen poroty, které obdržely ty nejlepší literární práce. Čtyři vybrané pak přímo na vyhlášení přednesly herečky Máša Málková a Dana Černá. Organizátoři ocenili nejen samotné žáky a studenty, ale i školy, které se do soutěže zapojují pravidelně a vždy s velkým počtem soutěžících. Cenu pro nejaktivnější školy si v kině Hutník přebrali zástupci celkem šesti škol z České republiky i Slovenska.

Fantastickým završením celého ceremoniálu bylo vystoupení skupiny Mirai, které se podařilo rozhýbat všech 250 přítomných studentů, hostů i pořadatelů.


Autor: Filip Petlička


banbad


 1. zprávy

  Poldovku čeká čtvrtá dražba, tentokrát za přísnějších podmínek

 2. krimi

  Policii zaměstnaly drobné krádeže, jedné se dopustila teprve desetiletá dívka

 3. pozvánka

  Skupina J.A.R. míří do Kladna v rámci Eskalace dobra tour 2018

 4. zprávy

  Kauza parkovacího domu ve Slaném se vrací před kladenský soud

 5. zprávy

  V pondělí začne první etapa rekonstrukce ulice Milady Horákové

 6. krimi

  Opilec v Kladně vyhrožoval zbitím hostů restaurace, skončil za mřížemi

 7. pozvánka

  S Kladenskými listy víte, kde tento týden fandit!

 8. sport

  Kladeňáci zvládli penalty a vezou z Meteoru dva body

 9. zprávy

  V Kladně vyřídí operátoři záchranky až 1500 hovorů denně

 10. zprávy

  Sedmileté Amálce z Doks přispívá na rehabilitační pobyty Dobrý anděl

 11. sport

  Volejbalisté Kladna nezvládli další tie-break, tentokrát ve Zlíně

 12. sport

  Gólová přestřelka nakonec znamenala dva body pro kladenské Rytíře

 13. foto

  FOTO: Plzeňská zeď jménem Navara vychytala hráče Alpiqu

 14. zprávy

  Kladenští musheři zahájili letošní sezonu v Abertamech

 15. zprávy

  Ve Slaném se zrodila koaliční dohoda, starosta Hrabánek zůstane ve funkci

 16. foto

  FOTO: Na kladenské škole E. Beneše odhalili historické fresky

 17. rozhovor

  Jiří Klesnil: Se sezónou jsem maximálně spokojený!

 18. foto

  FOTO: Ve Slaném je od čtvrtka namontován babybox nové generace

 19. pozvánka

  Žáci kladenských škol mohou navštívit zákulisí Centralu Kladno

 20. foto

  Při dopravní nehodě u Hořešovic vyhasl život řidiče dodávky