Youtubeři Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Kadeřnictví Central Central Kladno
  • SBF
  • SAMK
  • VÝSTAVA

V Zooparku Zájezd se povedl unikátní odchov vzácného madagaskarského lemura

Středa, 6. Červen 2018 07:20

V Zooparku Zájezd se jako každý rok na jaře rodí řada mláďat mnoha druhů zajímavých zvířat. Mezi jedny z největších úspěchů řadí jeho pracovníci letošní odchov lemura límcového.

V Zooparku Zájezd se povedl unikátní odchov vzácného madagaskarského lemura (Foto: Zoopark Zájezd)

„Loni jsme sestavili pár a hned letos se nám díky péči chovatelů podařil úspěšný odchov. Ten je výjimečný především tím, že samice Adéla byla odchována uměle. Nebylo proto od začátku jisté, zda přijme svou lemuří identitu a dokáže se samcem Fešákem, který k nám přijel z anglického Hamerton Zoo Park, vytvořit fungující pár. To se však povedlo nad očekávání dobře a je vidět, že i zvířata odchovaná uměle jsou schopná se zapojit do normálního reprodukčního cyklu,“ říká ředitel Zooparku Zájezd Jiří Marek.

Mládě se lemurům límcovým narodilo 27. dubna a zatím jeho odchov probíhá bez problémů. Podle chovatelky Kristýny Kejhové to vypadá, že z něj bude s největší pravděpodobností samička. „Nejprve jsme se klonili k variantě kluka díky výrazné tmavé masce, kterou mají samci. Ta ale postupem času zesvětlala a po poslední kontrole to vypadá spíš na holčičku. Máme ohromnou radost, že se Adélce povedlo začlenit se do plnohodnotného života. O mládě se stará jako příkladná matka,“ prozradila Kristýna Kejhová. Malý lemur je zatím stále závislý na rodičích a většinu času se pevně drží matčina kožichu. Samice lemura límcového nosí mláďata přichycená na břiše a často jsou z nich k vidění jen vykukující ocásky.

„Adéla má trochu pohnutý osud, protože se před dvěma roky narodila rodičům, kteří neměli s odchovem žádné zkušenosti. Samice se vlastního mláděte bála a odmítla se o něj postarat. Proto jsme se rozhodli pro umělý odchov a jak je vidět, byla to dobrá volba,“ říká chovatelka Lucie Vaňková, která byla zpočátku Adéle náhradní matkou. „Chcete-li odchovat lemura tak, aby byl schopen fungovat mezi svými, musíte mu dát to samé, co jeho máma. Nejen mléko, ale hlavně lásku a pocit bezpečí. Znamená to být stále s ním a dodávat mu jistotu. Později je dobré mít k dispozici stejně postiženou rodinu, která mláděti co nejvíce nahradí lemuří tlupu. Jak je vidět, u nás se to povedlo parádně a péče se vyplatila,“ dodává s úsměvem šťastná chovatelka. V Zooparku Zájezd se jedná již o třetí úspěšný odchov tohoto druhu. V loňském roce se páru ze zázemí odchov jednoho mláděte již povedl a letos ho dokonce zvládl zopakovat.

Stejně jako řada dalších druhů lemurů je i lemur límcový v přírodě ohrožen především ztrátou přirozeného prostředí, a to kvůli těžbě dřeva za účelem produkce dřevěného uhlí. V menší míře je pak jeho populace ohrožována lovem a následnou konzumací masa. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) řadí tento druh mezi ohrožené (kategorie EN – Endangered).

Na nový přírůstek jsou hrdí nejen chovatelé Zooparku Zájezd, ale i samotná samice Adéla. Své mládě pyšně předvádí v hlavní části zoo. V nejbližších týdnech se návštěvníci mohou těšit na křtiny malého lemura a další bohatý program.

Autor: Daniel Koleška


banbad