Mikuláš v Centralu Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SBF
  • SAMK
  • PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO VEŘEJNOST

Světlo za Lidice v neděli už podvanácté zažehnou dětské pěvecké sbory

Úterý, 5. Červen 2018 07:00

Památník Lidice ve spolupráci s obecním zastupitelstvem v Lidicích a Českým svazem bojovníků za svobodu pořádá v neděli 10. června Pietní vzpomínku k 76. výročí vyhlazení Lidic. Součástí akce je 12. ročník Celostátní přehlídky dětských pěveckých sborů Světlo za Lidice pod záštitou Marka Ztraceného.

Světlo za Lidice v neděli už podvanácté zažehnou dětské pěvecké sbory (Foto: KL)

V letošním roce uplyne 76 let ode dne, kdy přestala existovat původní obec Lidice. Na místě bylo zastřeleno 173 mužů, ženy putovaly přes kladenské gymnázium do koncentračního tábora Ravensbrück a děti, které nebyly vybrány k poněmčení, byly zavražděny. Nacisté obec srovnali se zemí tak, aby po ní nezbyla jediná památka. Brutální čin se nesmazatelně zapsal do dějin a pohnul celým světem. Památník Lidice pořádá Pietní vzpomínku, aby uctil památku zesnulých a připomněl, co je člověk schopen udělat člověku.

„Jméno Lidice dnes není jen symbolem tragédie, ale i naděje v to, že proti zlu je možné a dokonce nutné bojovat, a že i při jakékoliv jeho síle bude vždy poraženo,“ říká Martina Lehmannová, ředitelka Památníku Lidice

Už podvanácté  je součástí Pietní vzpomínky také Celostátní přehlídka dětských pěveckých Sborů pod názvem Světlo za Lidice, na které vystoupí celkem 14 uskupení ze všech krajů. Uměleckou záštitu pro letošní ročník převzal Marek Ztracený.

„Moje generace zná tyto tragické okamžiky naší historie jen z vyprávění, filmů nebo knížek. Cesta do Lidic pro mne bude ctí, a navíc na přehlídku dětských pěveckých sborů! Každý zpěvák nějak začíná a tak všem, se kterými se na pódiu setkám, už dnes držím palce! Třeba to bude některý z nich, kdo za pár let bude v mé roli a převezme záštitu nad touto akcí,“ uvedl oblíbený zpěvák.

Pietní vzpomínka začíná v neděli v 9 hodin, vstup do výstavních prostor Památníku Lidice je pro všechny návštěvníky zdarma. Muzeum otevírá v 11 hodin, Lidická galerie už v 9. Akce Světlo za Lidice začíná v 11:30.

Den předtím, v sobotu 9. června, pořádá Památník Lidice na nádvoří u Glorietu děkovný koncert Pro Lidice. Na něm od 20 hodin vystoupí Martin Chodůr a Lucie Fišer Silkenová. Vstup je zdarma.

Autor: (jk)


banbad