Podzimní koncerty Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Pettersson
 • SBF
 • SAMK
 • J.A.R

Středočeské obce získaly zpět kontrolu nad svou vodou

Neděle, 3. Červen 2018 11:00

Voda pod kontrolou měst a obcí a více peněz do samotné infrastruktury. To byl hlavní závěr valné hromady společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s., která v úterý proběhla v Kladně. Valná hromada schválila odkup 34 procent akcií společnosti Středočeské vodárny, a.s. od společnosti Veolia včetně zkrácení provozovatelské smlouvy o deset let. Návrhy na odkup akcií Středočeských vodáren (SVAS) vznikaly od loňského dubna. Součástí dohody je i opce na dalších 15 procent akcií.

Středočeské obce získaly zpět kontrolu nad svou vodou (Ilustrační foto: KL)

Valné hromadě předcházelo poprvé za její existenci mnoho nepravd a politikaření. „S takovou štvanicí jsem se ještě nesetkal, proto děkuji celé valné hromadě i všem akcionářům, že se od tohoto hloupého politikaření a nátlaku, které do vodárenského průmyslu vůbec nepatří, oprostili a podpořili průlom vrácení vody pod správu měst a obcí. Okamžitý přínos je zcela jasný, více pravomocí, tedy i vlivu na cenovou politiku vody, více peněz ze zisku společnosti a tím i více peněz na údržbu vodohospodářské infrastruktury, a především zkrácení provozovatelské smlouvy o deset let,“ vysvětlil předseda představenstva VKM a kladenský primátor Milan Volf.

Co se tím mění pro obyvatele?

 • I do budoucna bude pokračovat trend zmrazení ceny vody, stejně jako tomu bylo poslední čtyři roky.
 • Vlastník infrastruktury (vodovodů a kanalizace) získal přístup do orgánů Středočeských vodáren – bezprostředně tak může kontrolovat dění ve společnosti a dohlížet na její řízení.
 • Do infrastruktury se dlouhodobě dostane více investic z podílu na zisku Středočeských vodáren.
 • O 10 let se zkrátí původní provozovatelská smlouva s Veolií. Provoz infrastruktury se tak dříve vrátí do rukou obcí.
 • Zakoupené akcie budou splácet dividendy, tedy zisk SVAS. Nákup akcií proto nepředstavuje žádnou finanční zátěž pro VKM.

Rozhodnutí akcionářů zároveň předešlo potenciálnímu přizpůsobování vykazovaného zisku SVAS vůči platnému cenovému výměru. „Existuje spousta legálních způsobů, jak vykázat ve výsledovce nižší zisk. Veolia by neměla žádný relevantní důvod, aby nám tyto peníze jen tak přenechala, raději je využije na jakýkoliv jiný svůj účel,“ vysvětluje předseda dozorčí rady VKM Jan Bloudek.

Takzvaný přiměřený zisk SVAS vychází z objemu započítaného kapitálu společností VKM a Veolia. Byť teoreticky mohlo VKM svým jednáním snížit zisk SVAS na třetinu, není vůbec jisté, že by zbývající peníze zůstaly v rukou VKM – neexistuje pro to žádná právní opora. „Některé úvahy hovoří teoreticky až o 50 milionech korun, my už teď vidíme, že ta částka by byla výrazně nižší. Vyhnuli jsme se spekulacím a uzavřeli dohodu, která přinese reálné peníze do infrastruktury měst a obcí,“ podotýká Bloudek.  

Vstup VKM přináší i další výhody. O 10 let se zkrátí provozovatelská smlouva s Veolií z roku 2004. Zakoupené akcie se budou splácet z dividend, tedy zisku SVAS – nákup proto nepředstavuje žádnou finanční zátěž pro VKM. „Naopak po splacení ceny akcií bude následovat ještě dalších 7 let, kdy budeme dividendy, což je přibližně 25 milionů korun za rok, moci používat na údržbu vodohospodářské infrastruktury, stejně jako nájemné. To je celkem 170 milionů korun,“ připomíná Volf.

Bez odkupu akcií a započtení kapitálu VKM by se reálně snižoval vliv VKM na dění a zisk ve Středočeských vodárnách, čímž by stále více docházelo k znevýhodnění měst a obcí v regionu. „To se mohlo stát i v případě, kdy bychom se rozhodli odmítnout spolupráci a nesjednali dohodu o započtení kapitálu VKM. Provozovatelská smlouva nestaví VKM do příliš silné pozice a takový krok by zkomplikoval spolupráci nutnou k bezproblémovému provozování vodárenské soustavy,“ upozorňuje Milan Volf.

VKM odkoupí 34 procent akcií SVAS za 199 milionů korun. Cena vychází z ocenění společnosti SVAS dle znaleckého posudku z 13. září 2017. Společnost Česká znalecká, a.s., zde použila stejnou metodiku jako v případě ohodnocení akcií VKM z 8. března 2017. Při ohodnocení SVAS znalec zvýšil koeficient vyjadřující míru podnikatelského rizika a případné budoucí příjmy navíc nenacenil tak vysokou částkou. Výsledkem je ocenění v souladu s reálnou ekonomickou situací s odpovídající cenou za akcii s ohledem na současnou výkonnost a hodnotu SVAS.

Autor: Petr Schönfeld


 1. foto

  Objektivem Kladenských listů: Z chátrajícího hotelu na Lapáku se stal dům duchů

 2. krimi

  Opilá žena škrtila své dítě před kladenskou restaurací

 3. foto

  Přinášíme vám fotogalerii podzimního Kladna, pochlubte se i vy svými fotkami!

 4. krimi

  V Kladně napadl opilec svou přítelkyni, skončil za mřížemi

 5. sport

  Martin Zikmund zazářil na Velké ceně Prahy

 6. foto

  FOTO: V areálu bývalé kladenské Poldi hořel dřevěný odpad

 7. pozvánka

  V pátek uvede kladenské divadlo svoji letošní druhou premiéru: Rána pod pás

 8. pozvánka

  Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

 9. foto

  FOTO: Odevzdaná Třebíč nebyla pro Rytíře vážným soupeřem

 10. pozvánka

  Na co se můžete tento týden těšit v kladenském kině Hutník

 11. foto

  FOTO: V sobotu motorkáři ve Stochově zahřáli své výfuky naposled

 12. foto

  VIDEO: Kladenský kulturák hostil mezinárodní kulturistickou soutěž

 13. kultura

  „Onkel Rudi“ se vrací do Lidic

 14. foto

  Kladenští baseballisté Miners zakončili letošní sezonu ve velkém stylu

 15. krimi

  Matka zlodějka v kladenských obchodech nakradla zboží za osm tisíc, věci schovávala do kočárku

 16. video

  VIDEO: Kufroběžci cimrmanského běhu startovali letos po sedmadvacáté

 17. pozvánka

  S Kladenskými listy víte, kde tento týden fandit!

 18. sport

  Kladenský Alpiq doslova vybojoval výhru v Sudoměřicích

 19. krimi

  Kladenští strážníci vyrazili za dětmi do základních škol

 20. krimi

  Seniorka si na platební kartu napsala PIN a v Kladně ji ztratila, přišla o hodně peněz